TBMM Onur Ödülü Kemal Karpat'a verildi

Perşembe 25.06.2009 11:24
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 15:49
ABONE OL
TBMM Onur Ödülü için toplanan Meclis Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu, bu yılıkı ödülü dünyaca ünlü tarihçi, Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi. Karpat'ın yanısıra, Prof. Dr. Türkan Saylan ve Orhan Pamuk da aday gösterilmişti.

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ''TBMM Onur Ödülü''nün kendisine verildiğini duyunca çok şaşırdığını ve sevindiğini belirterek ''Bugüne kadar bir çok ödül aldım, ancak TBMM'nin verdiği ödül hepsinden daha önemli'' dedi.

TBMM Başkanlık Divanı tarafından ''TBMM Onur Ödülü''ne layık görülen Prof. Dr. Kemal Karpat, Akatlar'daki evinde, soruları yanıtladı.

Omurga darlığı nedeniyle dün ameliyat olan ve bugün hastaneden taburcu edilen Karpat, ''Biraz tesadüf oldu. Senelerden beri yapmam gereken bir müdahale vardı. Omurga darlığı... Dün ameliyat oldum, bugün çıktım. Bir bakıma önemli, bir bakıma önemsiz bir ameliyat... Ama ne kadar da olursa olsun yorucu ve ağrı verici'' diye konuştu.

''TBMM Onur Ödülü'nün kendisine verildiğini duyunca çok şaşırdığını ve sevindiğini'' ifade eden Kemal Karpat, ''Ödülü duyunca sevindim, canlandım ve sizinle konuşmak için kendimde güç buldum, bilhassa Anadolu Ajansı olunca...'' diyerek duygularını dile getirdi.

Karpat, ödülün kendisine verilmesini ''onur meselesi'' olarak nitelendirerek, ''bugüne kadar bir çok ödül aldığını, ancak TBMM'nin verdiği ödülün hepsinden daha önemli ve ağırlıklı olduğunu'' vurguladı.
Çalışmalarının ana konusunu ''Türkiye'' olduğu için ödülün TBMM'den gelmesini gururla ve memnuniyetle karşıladığını belirten Karpat, ''Gurur, herkes bir ödül alınca gururlanır. Ama memnuniyet deyince bunun manası çok başkadır. Çok mutluyum'' dedi.