"TSK gerekli çalışmaları yapacaktır"

Perşembe 25.06.2009 11:11
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 12:03
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının, Taraf gazetesinde yayımlanan belgeyle ilgili olarak verdiği karara ilişkin, ''Savcılık gerekli çalışmaları yapacağı gibi bizler de gerekli çalışmaları yapacağız. İnanıyorum ki Silahlı Kuvvetlerimiz de gerekli çalışmaları yapacak. Çünkü Silahlı Kuvvetlerin içinde bu tür gayret, çaba var mı yok mu, orada da bu çalışmaların yapılması gerekiyor'' dedi.

Erdoğan, Arnavutluğa hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, ''Askeri savcılıktan yapılan açıklamada irtica ile mücadele belgesi üzerindeki incelemenin tamamlandığını belerttiler. Genelkurmay tarafından bu belgenin hazırlanmadığı sonucuna varıldığını açıkladılar. Bu sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz? muhalefetin 'Bu belgenin kimler tarafından hazırlandığını bulmak hükümetin görevidir' eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, Erdoğan, şunları söyledi:

''Askeri savcının vermiş olduğu karar noktasında, bundan sonraki süreç, benim anladığım kadarıyla, arkadaşlarımla da yaptığım görüşmelerde, daha önce de ileri sürdüğümüz gibi sivil yargının bundan sonraki süreci ele alacağı noktasındadır. Ve olay çünkü bir siyasi partiyi hedef alan, içeriği itibarıyla bunları ifade eden bir metin, 4 sayfalık metne baktığımız zaman... Burada bizler hükümet olarak gerekli olan çalışmaları yapıyoruz. Ama en önemli adım siyasi parti olarak, iktidar partisi olarak biz suç duyurusunu savcılığa yapmış bulunuyoruz. Burada savcılık gerekli çalışmaları yapacağı gibi bizler de gerekli çalışmaları yapacağız. İnanıyorum ki silahlı kuvvetlerimiz de gerekli çalışmaları yapacak. Çünkü silahlı kuvvetlerin içinde bu tür gayret, çaba var mı yok mu, orada da bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Hep birlikte bir dayanışma içinde, iktidarıyla muhalefetiyle, yani muhalefet bu ifadeleri kullanarak kendisini bir kenara çekip alamaz. Onların da bildikleri, duydukları bir çok şey olabilir. Bunları da ilgili mercilere onların da bildirmesinde büyük fayda var. Bu ülkemizin ortak bir meselesidir. Demokrasiye gönül vermiş olan, demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olan tüm siyasi partilerin ortak sorunudur. Ve bunun mücadelesini de hep birlikte vereceğiz. Şüphesiz ki iktidar partisi olarak biz şu anda bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Nerede ne var, demokrasiyi zafiyete düşürmek için nasıl gayretler var, bunun bizler menşeine, nereye varırsa varsın inmenin gayreti içinde olacağız.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, 12 Eylül askeri müdahalesini yapanların yargılanmasına ilişkin sözleriyle ilgili, ''Kendin ifadeyi kullan, ondan sonra 'iktidar ne yaparsa yapsın' mantığıyla yaklaşırsanız işe, kusura bakmasınlar AK Parti bu tür yaklaşımların içerisinde değil. Bu tür sulu şakalara da biz gelmeyiz. Biz ciddi yaklaşımlar bekliyoruz'' dedi.

Erdoğan, Arnavutluk'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''Taraf gazetesinde yayımlanan söz konusu planın perde arkasında AK Parti'ye yönelik yeni bir kapatma girişi olduğu iddia ediliyor, bu konudaki görüşleriniz nedir? Yeni anayasa çalışmaları konusu ne aşamada?'' soruları üzerine, anayasa konusunda düşüncelerini daha önce dile getirdiğini belirtti.

''Parlamentoda siyasi partilerin tümünün katılımını gerektiren bir konsensüsü gerektiren bir çalışma olmalıdır dedik'' diyen Başbakan Erdoğan, kendilerinin bazı başlıkları ileri sürdüklerini hatırlattı. Daha bu aşamadayken ana muhalefet partisinin ''Biz böyle bir çalışmanın içerisinde olmayız'' yaklaşımını sergilediğini, MHP'nin ''Görelim, ona göre tavrımızı belirleriz'' ya da ''Biz çalışmayı yaptık ama iktidar olduğumuz zaman anayasa ile ilgili düşüncelerimizi açıklayacağız'' tavrı içerisinde bulunduğunu anlatan Erdoğan, ''Yaklaşımlar böyle olunca bu çalışmanın içerisine girmek sadece ülkede zamanı boşa harcamaktan öte bir şey olmayacak. Biz mevcut, şu andaki anayasayla gitmek durumunda kalacağız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının dün açıkladığı kararın ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile görüşüp görüşmediğinin sorulması ve ''(Genelkurmay da gerekli çalışmayı yapmalı) dediniz. Atıfta bulunduğunuz nasıl bir çalışma, Genelkurmay nasıl bir çalışma yapmalı?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Bizim Genelkurmay Başkanımızla haftalık görüşmelerimiz oluyor. Genelkurmay Başkanımızın bu aralar yurt dışı seyahatleri nedeniyle bu çalışmalarımıza ara verdik. Bugün yapmamız gereken çalışmayı da ben yurt dışına çıkıyorum, ondan dolayı yapamıyoruz. Artık döndükten sonra bunun değerlendirmesini yapacağız. Fakat Silahlı Kuvvetlerin içerisinde ne gibi çalışma yapılması gerektiğini de başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere hepsi zaten gayet iyi biliyorlar ve gerekli çalışmayı da yaptıkları inancındayım.''

''SULU ŞAKALARA BİZ GELMEYİZ''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın geçtiğimiz günlerde ''12 Eylül darbecilerinin yargılanabileceğine'' ilişkin bir açıklama yaptığının hatırlatılması ve ''Sizin 12 Eylül darbesinin ve darbecilerinin yargılanmasına yönelik yaklaşımınız nedir?'' diye sorulması üzerine, Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:
''Atacağımız her adımda samimiyet çok önemli. Bu samimi yaklaşım tarzını bizim sadece mikrofonlar uzatıldığı zaman verilen cevaplarla değil, bunu ciddi olarak grup başkanvekilleri bir araya gelirler, konuşurlar, böyle bir adım atılacaksa o zaman bunu kararlı bir şekilde atarız.

Ama sadece kendin ifadeyi kullan, ondan sonra 'iktidar ne yaparsa yapsın' mantığıyla yaklaşırsanız işe, kusura bakmasınlar AK Parti bu tür yaklaşımların içerisinde değil. Bu tür sulu şakalara da biz gelmeyiz. Biz ciddi yaklaşımlar bekliyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balkanlarda önemli bir konuma sahip olan Arnavutluk ile bölgeye özel önem atfeden Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası konulara yaklaşımlarının örtüştüğünü belirtti.
Erdoğan, Arnavutluk'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa'nın daveti üzerine, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve üst düzey bürokratlardan oluşan heyetle Arnavutluk'a gittiklerini ifade etti.

Arnavutluk'un, Dures Limanı'nı Kosova'ya bağlayacak kara yolu projesinin Türk firması Enka tarafından bir ABD şirketiyle ortaklaşa inşa edilen Reşen-Kalimaş otoyolunun açılış törenine katılacaklarını bildiren Erdoğan, otoyolun Arnavutluk için son derece önemli olduğunu, projede bir Türk firmasının yer almasının Türkiye açısından da önem arz ettiğini dile getirdi. Arnavutluk'u bugüne kadar iki kez ziyaret ettiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Arnavut meslektaşım Sayın Berişa 2006'da, Cumhurbaşkanı Bamir Topi ise Kasım 2008'de ülkemizi ziyaret etti. Meclis Başkanları düzeyinde ise son iki yıl içinde karşılıklı birer ziyaret gerçekleştirildi. Üst düzey ziyaretlerdeki bu yoğunluk iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği olumlu seviyenin de açık bir göstergesidir, ifadesidir.

Balkanlarda önemli bir konuma sahip olan Arnavutluk ile bölgeye özel önem atfeden Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası konulara yaklaşımları örtüşmektedir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Berişa'nın yanı sıra Cumhurbaşkanı Topi ve ana muhalefet partisi lideri Edi Rama ile görüşeceğim. Bu görüşmelerde, hali hazırda gayet iyi olan ikili ilişkilerimizin her alanda daha da ileri götürülmesi için atılabilecek adımları ele alacağız.''

Arnavutluk'tan Crans Montana Forumu'nun 20. yıllık oturumuna onur konuğu olarak katılmak üzere akşam Brüksel'e hareket edeceğini belirten Erdoğan, forum kapsamında gerçekleştirilecek toplantılarda AB'nin uluslararası arenadaki rolü, Doğu Avrupa, Afrika ve Arap dünyasıyla ilişkilerin ele alınacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, forum kapsamında, ''Türkiye'nin Avrupa Geleceği'' konulu konuşma yapacağını ve çalışma yemeğine katılacağını ifade ederek, ''Forumun geleneksel vakıf ödülü bu sene şahsıma verilecek. Benimle birlikte bu ödüle layık görülenler arasında geçmişte birçok önemli devlet adamları oldu. Ziyaretim çerçevesinde AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Olli Rehn ile de birer görüşme gerçekleştireceğim. Belçika Başbakanı Herman van Rompuy ile de bir araya geleceğim. Ziyaretim sırasında yabancı medyanın önde gelen temsilcileriyle de kahvaltılı toplantı yapmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ı uğurladıktan sonra, gazetecilerin, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' üzerine başlatılan soruşturmayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının kararına ilişkin sorusu üzerine, ''Sayın Başbakanımızı uğurladım. Sayın Başbakan'a sordunuz, o da cevaplarını verdi'' dedi.''Sizin bir değerlendirmeniz olacak mı?'' sorusuna Arınç, ''Ben ayrıca yaparım'' karşılığını verdi.