CHP kurmayları AK Parti'ye teklif götürdü

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
12 Eylül darbesini yapanların yargılanması için ilk önemli adım atıldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için yaptığı öneriye Başbakan Tayyip Erdoğan "sulu şaka" nitelemesi yapınca kurmaylarına "AKP'lilerle temasa geçin" talimatı verdi. Erdoğan'ı televizyondan izleyen Baykal, Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ı arayarak "AKP'lilerle ilişki kurun, samimi olduğumuzu gösterelim" dedi. CHP Grup Başkanvekilleri Süha Okay ile Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra AKP Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş ile görüştü ve Anayasanın 15. maddesinin kaldırılmasına ilişkin tekliflerini sundu. Bozdağ daha sonra yaptığı açıklamada, "Bu konuyu partimizin yetkili organlarında değerlendirdikten sonra bununla ilgili kamuoyunu ve kendilerini bilgilendireceğimizi söyledik" dedi.

KOMİSYONA DAVET

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, CHP'nin, Anayasa'nın Geçici 15. maddesinin kaldırılmasına ilişkin önerisi ile ilgili olarak, ''Şu anda bu konuyla ilgili ön şartımız yok. Demokrasinin önündeki engelleri kaldıracak her türlü girişime açığız'' dedi. CHP Grup Başkanvekillerinin AK Parti grubunu ziyaret ederek tekliflerini sunduklarını belirten Elitaş, kendilerinin de CHP'ye Anayasa Uzlaşma Komisyonuna üye vermeleri önerisinde bulunduklarını söyledi. Elitaş, "CHP'nin teklifini yetkili kurullarımızda değerlendireceğiz. CHP de bizim tekliflerimizi yetkili kurullarında değerlendirdikten sonra bir neticeye ulaşacağız. Şu anda bu konuyla ilgili ön şartımız yok. Demokrasinin önündeki engelleri kaldıracak her türlü girişime açığız'' dedi.

GEÇİCİ 15. MADDE
12 EYLÜL 1980'den, ilk genel seçimler sonucu toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanlık Divanını oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Millî Güvenlik Konseyinin, bu konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisinin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezaî, malî veya hukukî sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz.

KENAN EVREN LİSTE BAŞI
ANAYASA'NIN geçici 15'inci maddesinin kaldırılması halinde Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Bülent Ulusu Hükümeti'nin üyeleri ve yine darbenin ardından oluşturulan Danışma Meclisi'nin üyeleri yargı önüne çıkarılacak. Bu isimler arasında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer bulunuyor. Halen Tunceli Milletvekili olarak Meclis'te bulunan dönemin Danışma Meclisi Üyesi Kamer Genç, eski bakanlar İmren Aykut, İlter Türkmen de yargılanabilecek.

'ASIL İŞİ AZRAİL YAPTI'
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "12 Eylül darbecileri yargılansın" önerisine ilginç bir yorum getirdi: ''Sanıkların bir kısmı öldü. Azrail, geçici 15. maddeden evvel gerekli temizliği yaptı."