Erdoğan'dan İspanyol ABC'ye demeç

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'nın sağ görüşlü gazetesi ABC'de bugün yayımlanan demecinde, "İran'da olanlar şaşırtıcı, ama en kısa zamanda her şeyin normale döneceğine inanıyorum" dedi.

Cumartesi 27.06.2009 11:48
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 11:56
ABONE OL
İran'da seçimlerden sonra yaşanan olayları değerlendiren Erdoğan, "Gerek hükümete destek veren, gerekse muhalefette olan halkın bu sorunu çözecek kapasitede olduğunu düşünüyorum. Yaşananlar gösteriyor ki halk, her seferinde hükümetine etki etmede daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Ama her şeyin en kısa zamanda yeniden sakinleşeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin, komşusu olan İran'da olup bitenleri "sadece gözlemlediğini, çünkü sonuçta her ülkenin kendi değerleri ve mekanizmaları olduğunu" söyleyen Başbakan Erdoğan, "Gözlemlemeli ve saygı göstermek zorundayız. Bu görüşle hükümete de muhalefete de aynı uzaklıktayız. Çünkü bu bizim demokratik mecburiyetimiz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak "AB'ye giriş yolunda yürüyoruz, pes etmeyeceğiz" diyen Erdoğan, "hedefin tam üyelik olduğunu, başka hiçbir alternatif bulunmadığını, Türkiye'nin ne Almanya ne de Fransa'nın görüşlerini kabul edeceğini" vurguladı. Türkiye'nin AB ile müzakere başlıklarından "yarısından fazlasının siyasi sebeplerle bloke edildiğini" belirten Başbakan Erdoğan, "Benzer bir şey hiçbir ülkeyle olmadı, hükümetimin hedefi bunu değiştirmek" dedi.

"Askerlerle ilişkilerinizi nasıl tanımlarsınız?" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Geçmişe nazaran çok daha iyi. Milli Güvenlik Kurulu'nun genel sekreteri askerdi ve şimdi bir sivil. Bu kurum sadece danışmanlık görevi görüyor, sonunda kararları hükümet alıyor" cevabını verdi.

Türkiye'de gündemde olan iddialarla ilgili "Darbeler dönemi geçti. Sivil otorite güçlü ve inanıyorum ki, bu tip darbeci söylemler gelecekte olmayacak. Çünkü modern dünyada bu kabul edilemez" diyen Erdoğan, "Demokratik ülkelerde bu tip tercihler kabul edilemez. Darbelerin ardından çok uzun zaman geçti ve ana muhalefet partisi darbecilerin yargılanmasını öneriyor" diye konuştu.