'CHP, Ergenekon terör örgütü avukatı'

CHP'ye "Ergenekon terör örgütünün avukatlığını yapıyor" diye yüklenen Erdoğan, İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile ilgili de "Konu sivil yargıda" dedi

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
AK Parti İstanbul 3. Olağan İl Kongresi dün yaklaşık 10 bin partilinin katılımıyla gerçekleşti. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun 463 oyla yeniden il başkanı olduğu kongrede Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'ye "Ana muhalefet partisinin Ergenekon terör örgütünün avukatlığını yaptığını biliyorsunuz" sözleriyle yüklendi. Erdoğan "Belge" diye söz ettiği İrtica ile Mücadele Eylem Planı konusunda ise "Süreç işliyor. Askeri savcılık söyleyeceğini söyledi konu sivil yargıda" diye konuştu. Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki kongrede ilk konuşan, partililerin büyük sevgi gösterdiği İl Başkanı Babuşçu oldu. Başkanlık için Metin Külünk'le yarışan Babuşcu, birlik beraberlik mesajları verdi. Erdoğan da sevgi gösterileri altında yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

Türkiye o eski Türkiye değil. Milletin egemenliği üzerinde bir güç, TBMM dışında karar mercii yoktur. Millet seçim yoluyla kimi beğeniyorsa, kime güveniyorsa onu iktidara taşır ya da iktidardan indirir. Cumhuriyet ve demokrasinin güzelliği bu.
Bu ülkede hükümetler mafyanın, çetelerin saikiyle kurulamaz. AK Parti olarak bu konuda en küçük bir taviz vermedik. Millet arkamızda olduğu müddetçe, bu can bu bedende olduğu müddetçe taviz vermeyeceğiz, bu oyunlara boyun eğmeyeceğiz.
(İrtica Eylem Planı) Kurumlarımızın birbirine güveni tamdır. Tüm kurumlarımız hukuka, Anayasaya ve demokratik yapıya bağlıdır. Kurumlarımızı güven bunalımına düşürmeye yönelik hareketler sadece taraflara değil tüm Türkiye'ye zarar verir. Türkiye Cumhuriyeti her türlü iddiayı araştırıp açığa çıkartma kabiliyetine sahiptir. Her türlü sorunu çözme olgunluğuna da ulaşmıştır. Süreç işliyor. Askeri savcılık söyleyeceğini söyledi konu sivil yargıda. Bağımsız yargı gereken araştırmayı yapacak ve konuyu aydınlığa kavuşturacak. Kimse askerin arkasına saklanarak siyaset yapmasın. Kimse güzide kurumlarımızı yıpratarak netice alabileceğini düşünmesin.
Hükümet ve AK Parti bu konuda net tavır sergiledi. Bu süreçte siyasi partiler ve medya da duyarlı olmalı.
Ana muhalefet partisinin Ergenekon Terör Örgütü'nün avukatlığını yaptığını biliyorsunuz. Avukatlığını yaptıkları karanlık odakları bu olayla ilişkilendirip, buradan hem çetelere hem de mafyaya pay devşirmenin gayreti içinde olduklarını biliyoruz. Biz şunun bunun değil, aziz milletimizin avukatıyız. Açık söylüyorum milletimizin, bu ülkenin çocuklarının yüzüne bakamazsınız. Yarınki nesillere bu tavrınızın izahatını veremezsiniz.
Öte yandan, AK Parti Diyarbakır il örgütü 3'üncü olağan kogresinde Avukat Baki Aksoy, 279 oy alarak İl Başkanlığı'na seçildi.