"Düzenlemenin Çiçek ile alakası yok"

Pazar 28.06.2009 18:48
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 18:55
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'ten yeni geçen ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemenin Albay Dursun Çiçek ile bir alakası olmadığını söyledi.

Erdoğan, "Bu düzenleme tamamen yargının devam etmesi ile ilgili bir süreç." dedi.

Partinsin Kocaeli 3. Olağan Kongresi'nde konuştuktan sonra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyaret eden Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gazetecilerin, bir süre önce Meclis'te çıkan ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili düzenlemenin Taraf Gazetesi'nde yayınlanan ve Türkiye'yi ayağa kaldıran demokrasiye komplo planıyla ilgili belgeyi hazırladığı iddia edilen Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek için çıkarıldığı yönündeki görüşlerin olduğunu sorması üzerine Erdoğan, bu belgenin Çiçek ile alakasının olmadığını söyledi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kongredeki konuşmamda zaten söyledim. Söylediğime göre tekrar etmemin bir anlamı yok. Gerçek şu ki parlamentonun içinde bulunanlar, oradaki çalışmaları takip için varlar. Bu çalışma esnasında bu görüşülen kanun maddesinde herhangi bir olumsuz yaklaşım ortaya koymazken, orada oturumu yöneten meclis başkan vekili, kanun maddesini kabul edenler etmeyenler diye sorduğunda oy birliği ile hepsi bunu kabul edip, daha sonra, 'biz aldatıldık' lafları kullanmak bir parlamenter ciddiyetine yakışmaz. Her parlamenter işini ciddi olarak takip etmek zorundadır.
Biz aldatıldık, oyuna geldik lafları gayri ciddi laflardır. Burada AK Parti işini ciddi bir şekilde yapıyor. Muhalefetle görüşmüştür. Bu görüşme sonucunda oylanarak oy birliği ile çıkmıştır. Türkiyemiz için hayırlı olsun."

Albay Çiçek'in ifadesinin alınması ile bu yasanın bir ilgisi olmadığını bir kez daha belirten Erdoğan, bu düzenlemenin tamamen yargının devam etmesi ile ilgili bir süreç olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Bununla yakından uzaktan alakası yok." dedi.

Bu düzenlemenin, Şemdinli davasına da yansıyıp yansımayacağı yönündeki soruya ise Erdoğan, bunun tamamen yargı ile alakalı bir süreç olduğunu söyledi.