'Mıncıklamayın'

Erdoğan'a Ergenekon davası ile ilgili "Savcılıktan hâkimliğe terfi etti" diye yüklenen Baykal, "Yargıyı ve TSK'yı mıncıklamayın" dedi

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Artvin'de Kafkasör Şenlikleri'ne katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, askerlerin anayasal düzene karşı işledikleri suçlardan sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yeni yasal düzenlemenin Meclis'ten geçirilmesini "Gece yarısı darbesi" olarak niteleyerek, "'Yargıyı ve TSK'yı mıncıklamayın" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, şu mesajları verdi:
(TCK'da düzenleme) Parlamentoda gece yarısı darbesiyle ülkenin çok önemli konularının oldu bittiyle nasıl halledilmek istendiğini herkes gördü. Meclis Başkanı bundan haberi olmadığını söylüyor. Gruplar arasındaki temaslarda gerçekler söylenmiyor. Birtakım tertipler yapılıyor. Onun için diyoruz ki 'Yargıyı ve Türk Silahlı Kuvvetlerini mıncıklamayın'.
(Başbakan Erdoğan'ın 'Ergenekon'ın terör örgütü' deyimini) Başbakan'ın, mahkeme kararıyla doğru olmadığı ifade edilmiş olmasına rağmen Ergenekon terör örgütü terimini kullanması, onun savcılıktan hakimliğe terfi ettiğinin bir ifadesidir. Başbakan bu konuda hükmünü daha dava açılmadan vermiştir. Yargıyla oynamak iyi değil. Hükümetler yargıyı mıncıklamaktan vazgeçmeli. İktidar yargıdan elini çekmelidir."
(İrtica ile mücadele eylem planı) Ortada bir iddia var. İddia geçerli değilse ortada komplo var. Komplonun aydınlığa kavuşturulması lazım. Peki bunu kim aydınlatacak? Komployu yapanlar, sahiplenenler komployu aydınlatabilir mi? Bu da Türkiye'nin açmazı. CHP'nin seçimi kazandığı Hopa'nın Kemalpaşa beldesini ziyaret eden Baykal daha sonra Batum'a geçti. CHP lideri programında yer almamasına karşın, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Levan Antadze'nin daveti üzerine kendileri için düzenlenen ak