Üçüncü kez buluştular

Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında toplam 8 ihalenin yapılmasına karar verildi

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki görüşme trafiği dün de devam etti. Pazartesi günü sürpriz bir zirveyle bir araya gelen, Salı günü de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında görüşen ikili, üçüncü zirvesini de dün Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde yaptı. Erdoğan ile Başbuğ, TSK'nın silah ve mühimmat ihtiyaçları için toplam 8 ihalenin yapılmasına karar verdi. F-16'ların modernizasyonlarının da yer aldığı ihalelerin toplam değeri 700 milyon dolar. Erdoğan ile Başbuğ önümüzdeki günlerde de 20 milyon dolarlık 109 adet Genel Maksat Helikopteri alımı ihalesi için yeniden bir araya gelecek. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı 3 saat süren toplantıdan şu kararlar çıktı:
F-16 uçaklarının modernizasyonu için yerli firmalarla sözleşme görüşmelerine başlanması. Toplam 165 F-16'nın modernizasyon projesinin bedeli 135 milyon dolar.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Firkateynleri için 3 boyutlu radar tedariği için ASELSAN ile görüşmelerin başlanması
F-16 simülatörünün tedariki için HAVELSAN ile görüşmelere başlanması
TSK'nın ihtiyacına yönelik sis cihazı projesinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın sorumluluğunda başlatılması.

YERLİ FİRMALARA İHALE EDİLDİ

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, imalat kararı alınan konuların hemen hemen tamanının savunma sanayii yerli firmalarına ihale edildiğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN