Erdoğan Melen Tüneli'nden geçti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Derbent Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli'nden geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Melen İçme Suyu Projesi çerçevesinde yer alan ''Derbent-Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli''nde incelemelerde bulundu.

Derbent'teki DSİ Melen Sistemi Tesisleri'ne gelen Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan proje hakkında bilgi aldı. Daha sonra Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir araca binen Erdoğan, tünelin içinden Beykoz şaftına kadar gitti.

Erdoğan, tünelin ortasında yer alan ışıklı Asya-Avrupa geçiş levhası önünde, basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almalarına izin verdi. Beykoz Şaftı'nda da Veysel Eroğlu'ndan bilgi alan Başbakan Erdoğan, daha sonra Derbent'e döndü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, tünel kazısında çıkarılan taşlardan yapılan bir kalemlik hediye edildi.

Basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, yaklaşık 140 metre derinliğe kadar ulaşan tünelin içinden geçtiklerine işaret ederek, ''İnşallah fevkalade bir durum olmadıkça 31 Aralık 2010'da Melen suyunu Avrupa yakasına vereceğiz''dedi. Başbakan Erdoğan, çalışmaların devam ettiğini ve ileri teknolojinin gereğini uyguladıklarını dile getirerek, tünelin açılışının ardından 1,2 milyar metreküp suyun buradan geçebileceğini söyledi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: ''Atılan bu güzel adımlara karşı bazı muhalif çevrelerin çıkması bizi ciddi manada üzüyor. Bunlar ülkemizin, milletimizin kazanımlarıdır. Bakın şimdi yeni bir adım daha atıyoruz. İstanbul-İzmir'i 3,5 saate indirecek olan otoyol ve aynı şekilde İstanbul-İzmit arasındaki dev üçüncü köprü olacak. Şimdi bazıları nasıl birinci köprüye karşı çıktıysalar, ikinci köprüye karşı çıktıysalar, şimdi de buna karşı çıkmanın gayreti içindeler. Buna çalışıyorlar. Burada medyamızın aklı selimle davranıp halkımızın bu hassasiyetlerine öncü olmalarını, yardımcı olmalarını istiyorum.''

Başbakan Erdoğan, yapılanların hem halkın ulaşım maliyetini düşüreceğine hem de kaza risklerini ciddi anlamda azaltacağına dikkati çekerek, ''Su medeniyettir, işte onun adımı burada. Yol medeniyettir, işte onun da adımı bir yeni hamle ile İstanbul-İzmir otoyolu'' dedi. Erdoğan, daha sonra buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bir otobüsle ayrıldı ve halkı selamladı.

Derbent Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli, Melen projesi kapsamında Anadolu'dan temin edilecek suyun Avrupa yakasına iletilmesinde iki kıtayı birbirinden ayıran Boğaziçi'nin geçilmesinin sağlayacak ve deniz yüzeyinin 135 metre altında açılan 6,11 metre çapa sahip bulunuyor.

BİZE ULAŞIN