'Türk Hawking' ödül almaya taksiyle geldi

Üstün Hizmet Ödül töreni için Almanya'dan gelen Beyin Cerrahı Prof. Dr. Onur Güntürkün havalimanından Meclis'e taksi tutup gitti

TBMM Üstün Hizmet Ödülleri sahiplerine verildi. Dünyaca ünlü Prof. Dr. Onur Güntürkün, ödülünü almaya taksi ile geldi. Meclis Üstün Hizmet Ödülleri, 6'sı vakıf, 2'si dernek olmak üzere toplam 68 kişi ve kuruma verildi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'ye daha çok hizmet edecek kişiye ihtiyaç olduğunu belirtti. Toplantıya gecikmeli katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, salonda oturacak yer bulamadı. Ödül alanlar ve yakınlarının doldurduğu salonu gören Günay, "Herkese yer var, bana yok" dedi ve Meclisi terk etti.

FELÇLİ PROFESÖR

Almanya'nın Ruhr Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve tüm dünyanın "Türk Hawking" olarak tanıdığı Prof. Dr. Onur Güntürkün de ödül alanlar arasındaydı. Güntürkün, uçağını kendisi ayarlayarak geldi. Çocukluğunda geçirdiği felç nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan Güntürkün'ü havaalanına karşılamaya kimse gitmedi. Taksi ile Meclis'e gelen Güntürkün, otelini de kendisi ayarladı ve ücretini ödedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın devreye girmesiyle Güntürkün için araç ve refakatçi ayarlandı. İnsan beyni üzerinde yaptığı lateralizasyon çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazanan Güntürkün, "Hiç önemli değil. TBMM'nin bu ödüle beni layık görmesi yeterli" dedi. Ödül alanlar arasında, Tekin Akmansoy, Selçuk Yaşar, Ahmet Uluçay, Ahmet Nazif Zorlu, Ferit Şahenk gibi isimler var.

ELLERİYLE TAŞIDILAR
TBMM'nin dış girişleri haricinde engelli sandalyesinin geçmesi için rampa bulunmuyor. Şeref holünün alt katındaki kokteyl salonunda da engelli rampası yok. Bu nedenle dün yapılan ödül töreni sırasında Prof. Dr. Onur Güntürkün'ün kokteyl salonuna girmesinde sorun yaşandı. Güntürkün'ün sandalyesini kavrayan TBMM görevlileri, ödül töreninin yapıldığı kokteyl salonuna taşıdılar.

BİZE ULAŞIN