Kültür ve Turizm Bakanı Günay Erdek'te

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Balıkesir'in Erdek ilçesinde bulunun Kyzikos Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarını inceledi.

Çeşitli incelemelerde ve ziyaretlerde bulunmak üzere Balıkesir'in Bandırma ilçesine gelen Bakan Günay, burada yapımına 2001 yılında başlanan ancak tamamlanamayan kültür merkezini gezdi. Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel'in kültür merkezinin kendilerine verilmesi talebi üzerine Günay, gereğinin yapılacağını söyledi.

Bakan Günay daha sonra Erdek ilçesine geçerek, Kyzikos Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Yetkililerin, ''Ödeneğin çoğu personel giderlerine, vergilere gidiyor. O yüzden sıkıntı çekiyoruz'' sözü üzerine Günay, ''Maliye Bakanlığı imkanını bulsa ceketimizi alacak. Kültür varlıklarından elde ettiğimiz gelirin yüzde 15'ini her ay peşin Maliye Bakanlığına ödüyoruz. Biz kültür varlıklarını ayağa kaldırmaya çalışıyoruz'' dedi.

Bakan Günay ve beraberindekiler, buradaki incelemenin ardından Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan'ı makamında ziyaret etti.

KAZI ÇALIŞMALARI İÇİN AYRILAN BÜTÇE

Belediye Başkanı Aysan'dan ilçenin sorunlarını dinleyen Günay, gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlık olarak özellikle kazı çalışmalarına büyük önem verdiklerini, bu çerçevede ayırdıkları ek kaynaklarla bütçeyi 40 katına çıkarttıklarını bildirdi.

Günay, Erdek'in Türkiye'nin ilk turizm merkezlerinden biri olduğunu, hükümet olarak turizmin önünü açmak için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, turizmcilerin de özellikle tesislerini yenilemeleri gerektiğini belirtti.

TURİZMDE KDV DÜZENLEMESİ

Türk turizminin krize rağmen geçen yıl 20 milyar doların üzerinde gelir elde ettiğini vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

''Akdeniz bölgesindeki ülkeler arasında krize rağmen iyi durumdayız. Ama sektörü destekleyecek bazı önlemler almamız gerekiyor. İki gün önce Maliye Bakanlığı birinci sınıf lokantalarda KDV'yi yükselten bir düzenleme yaptı ne yazık ki. Salı gününden itibaren turizmci arkadaşlarla toplantı halindeyiz. Gelecek çarşamba günü bütün bakanlarla ekonomi ve turizm kurulu koordinasyon toplantısı yapacağız. Burada bir kaç beklentimiz olacak.''

Günay, belediye binasındaki ziyaretin ardından, ilçedeki Zeytinli Ada'da devam eden Meryem Ana Kilisesi kazı çalışmalarını inceleyerek, ilçe merkezindeki açık hava sergisi ve Nerime Yüksel Kütür Merkezi inşaatlarını gezdi.

Bakan Günay'ın incelemelerine Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan ve AK Parti Balıkesir milletvekili Cemal Öztaylan da eşlik etti.

BİZE ULAŞIN