'TBMM Başkanlığı'nı konuştular

AK Parti MKYK, TBMM Başkanlığı seçimleri için aday belirlenmesi ana gündemiyle toplandı.

Meclis, Meclis Başkanlığı seçimi için 4 Ağustos'ta olağan üstü toplanacak. Meclis Başkanlığı için AKP'den bir çok isim ön plan çıkarken, Erdoğan yazılı olarak, "Meclis Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?" diye MKYK üyelerine sordu.

AKP'nin MKYK toplantısında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan son ekonomik gelişmelere ilişkin, MKYK üyelerini bilgilendirdi. Ekonomi verileriyle ilgili detayları anlattı. Babacan, umutlu konuştu. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ise dış politika ile ilgili stratejileri anlattı ve izlenecek yollar konusunda görüş sundu.

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan AKP MKYK toplantısında iç ve dış politikanın görüşülmesinin yanı sıra, yeni Meclis Başkanlığı içinde teyamül yoklaması yapıldı. MKYK toplantısı yaklaşık 7 saat sürdü. Toplantının ilk bölümünde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, dünyada devam eden ekonomik kriz ve Türkiye'ye yansımaları konusunda üyeleri bilgilendi.

Babacan, 2010'un ilk çeyreğinde ekonomide iyi anlamda gelişmeler olacağını, Türkiye'nin krizi tam olmasa da atlatabileceğini, ekonomik rakamlarla dile getirdi. Babacan, ekonomi ile ilgili alınan son yasal önlemlere ilişkin üyeleri bilgilendirirken, TBMM Genel Kurulu'nda çıkan yasalarında piyasaları hareketlendirdiğine dikkat çekti.

IMF GÖRÜŞMELERİ

Babacan, İMF ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve hükümetin izlediği politikanın Türkiye'nin prestiji açısından yararlı olduğunu dile getirdi. Babacan, yakın bir zamanda İMF ile görüşmelerin sonuçlanacağı bilgisini verdi.

DIŞ POLİTİKA

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mercan, Türkiye'yi yakından ilgilendiren dış görüşmelere ilişkin MKYK üyelerini bilgilendirirken, özellikle Çin'in Sincan Uygur bölgesindeki yaşanılanlara karşı hükümetin izleyeceği politikalar konusunda görüşlerini sundu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise 23. Dönem 3. Yasama yılı faaliyetleri ile ilgili ayrıntıları anlattı.

Bu arada, MYK toplantısında AKP'nin olağan Kongresi'nin 3 Ekim'de yapılamasına ilişkin alınan karar, MKYK'da da onay gördü. Buna göre AKP'nin olağan kongresi 3 Ekim'de yapılacak.

TURLARI TOPTAN YÖNETECEK


Öte yandan MKYK toplantısında TBMM İç Tüzüğü'ne göre, Meclis Başkanlığı seçim prosedürü anlatıldı. Oturumun kimin tarafından yönetileceği gündeme geldi. Toplantıda turların TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından yönetilmesi görüşleri benimsendi. 4 Ağustos'ta TBMM, Toptan başkanlığında olağanüstü toplanacak. Dolayısıyla turları Toptan yönetecek.

BAŞBAKAN ERDOĞAN YENİ MECLİS BAŞKANI İÇİN YAZILI YOKLAMA İSTEDİ

Olağanüstü toplanacak olan Meclis'te yeni Meclis Başkanlığı seçimi için AKP'den de bir çok ismin ön plana çıkması partide ciddi sıkıntı yaratırken, Erdoğan, MKYK üyelerinim görüşlerini aldı. Erdoğan yazılı olarak istediği görüşte, "Meclis Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?" diye üyelere sordu. Erdoğan'ın, MKYK üyelerine Meclis Başkanı'nın kim olacağı konusunda görüş bildirmedi. Erdoğan, Meclis Başkanlı için Cuma günü toplanacak olan AKP olağanüstü Grup Toplantısı'nda ve Pazartesi toplanacak olan Bakanlar Kurulu'ndan da görüş aldıktan sonra MYK'da belirlediği isimleri açıklayacak.

Ayrıca, TBMM Başkanı Toptan'ın başkanlığa devam edip etmeyeceği netlik kazanmazken, MKYK Toplantısı'nda sürpriz bir ismin çıkabileceği görüşleri ağırlık kazandı.

BİZE ULAŞIN