Demirel'den çarpıcı açıklamalar

Mısır'ın Milli Günü dolayısıyla Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Darbeciler ve Kenan Evren yargılanmalı mı?" sorusuna, "12 Eylül'ün muhatabı benim. Partiler kapatıldı, birçok zorlu süreçten geçildi. Darbecilere referandumda yüzde 92 oy veren bu halk değil mi? Şu anda kullanılan Anayasa, o dönemin anayasası değil mi? O halde ne konuşuyorsunuz? 1983'den bu yana yapılmış tüm seçimler fiyasko mu yani" yanıtını verdi.
Resepsiyona eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve eşi Ferda Paksüt ile çok sayıda AB büyükelçisi katıldı.

"Suç ferdidir, kurumlar suçlanamaz"

Süleyman Demirel, askerlerin suça karıştığı yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Suç, ferdidir. Bir takım ferdi suçlar ele alarak kurumları suçlamanın anlamı yok" dedi. Demirel, Şemdinli'ye bağlı Derecik beldesi Ormancık köyünden alınan 12 köy korucusunun 1994 yılında öldürülüp gömüldüğü iddia edilen Derecik Taburu'ndaki kazılarla ilgili eski milletvekili Esat Canan'ın, kendisiyle görüştüğünü ve "Demirel, bana 'devlet adam öldürmez' dedi" açıklamasında bulunduğunun hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Ne diyecektim? 'Devlet, adam öldürür mü?' diyecektim. Bugün de devletin öldürdüğü ispatlanmış değil. Devlet, devlet politikası olarak adam öldürür, diğeri cinayettir."

Demokrat Parti ve Anavatan'ın bütünleşmesi yönündeki mutabakatları da doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiren Demirel, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yaz kararnamesin halen tamamlanmamış olmasıyla ilgili de "Çıkarıyorlar ya işte. Bunlar devam eden işler. Devlet bugün yapamadığını, yarın yapar" diye konuştu.

Demirel, Milli gün dolayısıyla Mısır bayrağı şeklinde yaptırılan pastayı, Büyükelçi Hadidi ile birlikte kestikten sonra resepsiyondan ayrıldı.

BİZE ULAŞIN