Demokratik açılımda cesur adımlar atılacak

Bakan Atalay "Hükümet çözüm ipini göğüslemek istiyor" dedi, demokratik açılımın ana hattını çizdi: 1- Türkiye modeli 2- AK Parti'nin değil devlet planı 3- Cesur adımlar 4- DTP dışlanmayacak

Perşembe 30.07.2009
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009
ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, düzenlediği basın toplantısında hükümetin üzerinde çalıştığı "Kürt açılımı" nın "öz"üne girmeden ipuçları verdi. Planı, "demokratik açılım" olarak nitelendiren Atalay, terörle mücadele eden İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin modellerinin incelendiğini ancak bunun dünyaya örnek oluşturacak bir "Türkiye modeli" olacağını söyledi. Bakan Atalay'ın, "cesur adımlar" atılacağını anlattığı plâna ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

TÜRKİYE MODELİ: Ülkemizin kendine özgü modelini uygulamaya çalışıyoruz. Kendimize güveniyoruz. İnşallah dünyaya örnek oluşturacak bir çözüm modelini oluştururuz.

DEVLET PLANI: Sadece hükümetin meselesi değildir. Herkesin katkı sağlaması gerekir. Bunu bir devlet meselesi olarak yürütme kararlığı içerisindeyiz.

DTP'YE YEŞİL IŞIK: Çok olumlu bir atmosfer yakalandı. Bütün siyasi partilerin katılımı bizim için önemli. Bizim önümüzde bir de terör sorunu var. O çizgileri de önemsiyoruz. Atalay, Başbakan Erdoğan'ın DTP'lilere randevu verebileceğini ima etti: "O Başbakan'ın kendi takdiridir. Bundan sonra da öyle olacak. O takdirinde değişme olabilir. Meclis açıldıktan sonra o konuda gelişme olabilir."

TÜM KURUMLARIN MUTABAKATI VAR: Olumlu atmosferin tabii kurumlarımıza da bakanlıklarımıza da yansıması, devletin bütün kademelerinde, kurumlarında çözüme dönük büyük bir mutabakatın olduğunu sevinerek söyleyelim."

15 AĞUSTOS TARİHİ BİZİM DEĞİL: (PKK lideri Abdullah Öcalan'ın açıklayacağı çözüm planı tarihine ilişkin) 15 Ağustos tarihi bizim tarihimiz değil. Biz kendi çalışmamızı yürütüyoruz. Amacımız, çalışmamızı uzun bir süreye yaymadan bitirmek.

DEMOKRATİK HAKLA ÇÖZÜLÜR: Kürt meselesi olarak adlandırılan meselenin, vatandaşlarımızın demokratik haklarının genişletilmesi ve pekiştirilmesiyle, nerede yaşarsa yaşasın her vatandaşımızın kendisini devletin eşit ve hür ferdi olarak hissetmesini sağlamakla çözülebileceğine biz inanıyoruz. Öte yandan Alanya'da "Kürt açılımı" çalışmalarına üstü kapalı gönderme yapan Başbakan Erdoğan "El ele verip, birlik, beraberlik içinde çok daha güzel günlere hep birlikte kavuşacağız. Şüpheyle birbirimize bakmadığımız sürece aşamayacağımız engel yoktur" dedi. ANKARA