Anavatan sarsılıyor

DP ile bütünleşme sürecinden olan Anavatan Partisi'nde, Eski Genel Başkan Erkan Mumcu'nun TBMM'de grup kurabilmek için AKP ve CHP'den ithal ettiği milletvekilleri bir bir istifalarını vermeye devam ediyor.

Cuma 31.07.2009 11:36
Güncelleme: Cuma 31.07.2009 11:38
ABONE OL
Mumcu döneminde, CHP'den istifa ederek Anavatan'a katılan eski Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan'ın ardından, bugün itibariyle, AKP'den transfer 22. Dönem ANAP Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak da istifasını verdi.

Anavatan Partisi'nde en yüksek oyu olarak MKYK üyesi seçilen ve 2008'de Genel Başkanvekilliği ve Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Mahmut Koçak, "biraz buruk ama gönül huzuru içinde" Anavatan Partisi'nden istifa ettiğini belirtti. İstifa dilekçesinde, Anavatan Partisi'ne, "bir Özal ruhu bulma ümidiyle" girdiğini kaydeden Koçak, "Yine de bir grup arkadaşla Anavatan'ı yeniden Türkiye'nin ihtiyacı olan bir siyasetin merkezi, değişimin öncüsü yapabilirdik. Ama buna izin verilmeyeceğini DYP-Anavatan birleştirme çabaları sırasında açık bir şekilde görme imkanı buldum" dedi.

Bugün "merkez siyaseti toparlama" adına yürütülen muhalefetin, görünüşte sadece AKP'ye, esasta ise Türkiye'nin demokratik hukuk devletine doğru evrilmesine, Türkiye'nin kendi köklerinden ve değerlerinden kopmadan değişme arzu ve iradesine yönelik olduğunu öne süren Koçak, "Türkiye'deki değişim çabaları, her ne kadar iktidar partisi üzerinden yürüyor görünse de, aslında tüm yapılanların ortak akılla gerçekleştirildiği düşüncesindeyim. Bu süreci, bir siyasetçi olarak destekliyorum. Bu nedenle Türkiye'nin değişimine yönelik her türlü yol kesme çabalarını şiddetle kınıyorum" dedi.

Anavatan Partisi'ne, "bir Özal ruhu bulma ümidiyle" girdiğini ifadeden Koçak, "Yine de bir grup arkadaşla Anavatan'ı yeniden Türkiye'nin ihtiyacı olan bir siyasetin merkezi, değişimin öncüsü yapabilirdik. Ama buna izin verilmeyeceğini DYP-Anavatan birleştirme çabaları sırasında açık bir şekilde görme imkânı buldum. Aynı günlerde cereyan eden Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşananlar ise, bu partiler üzerinden bir operasyon yapıldığını görmeme vesile oldu" dedi.