AK Parti 'Şahin' dedi seçim heyecanı arttı

AK Parti, Meclis Başkanlığı'na eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i aday gösterdi. Köksal Toptan olmayınca, CHP, MHP ve DTP de aday çıkardı

  1. Haberler
  2. Siyaset
Salı 04.08.2009 ABONE OL
TBMM Başkanlığı seçim maratonu bugün başlıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, dün saat 10.30'dan akşam saatlerine kadar üst üste MYK ve grup toplantıları yaptıktan sonra AK Parti'nin adayını belirledi: Eski Başbakan Yardımcısı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin. Şahin, bugün CHP'li İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, MHP'li Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, DTP Yırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile yarışacak. Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı adayını belirleme çalışmasına 2 Ağustos pazar günü hız verdi. Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu'nda aday adayları Köksal Toptan, Burhan Kuzu, Nevzat Pakdil, Salih Kapusuz ve Nimet Çubukçu ile ayrı ayrı görüştü. Ardından MYK üyelerinin tek tek düşüncelerini öğrendi. Başbakan, MYK üyeleriyle yaptığı toplantının ardından, milletvekilleriyle de bir araya geldi. Bir kez daha MYK'yı toplayan Erdoğan, daha sonra milletvekillerine AK Parti'nin TBMM Başkan adayını açıkladı. Son olarak Adalet Bakanlığı yapan Şahin, 29 Mart seçimlerinin ardından kabine dışında kalmıştı. TBMM'ye giderek adaylık dilekçesini Meclis Başbanvekili Ali Osman Koca'ya teslim eden Şahin, yaptığı ilk açıklamada, "Kuşkusuz takdir TBMM'nindir. Adaylık son derece şerefli ve onurlu bir görevdir. Bu makam başkomutan Atatürk'ün makamıdır. Tabii henüz adayım. Seçilirsem tarafsızlıkla görev yapacağım" dedi. Adı geçen isimlerden AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz da "AK Parti'nin kurucusu olarak partime kırgın değilim. Her platformda görüşlerimi açıkça dile getirdim" diye konuştu.

SEÇİMİN İLK TURU BUGÜN

Köksal Toptan'ın 2 yıllık görev süresinin 9 Ağustos'ta dolması nedeniyle Meclis, bugün 15.00'de toplanıyor. Seçimin bugünkü ilk iki turunda sonuç çıkmazsa 3. ve 4. turlar yarın yapılacak. İlk iki turda 367, üçüncü turda salt çoğunluk (276) aranacak. Salt çoğunluk sağlanamazsa en çok oyu alan 2 aday dördüncü turda yarışacak.

SİNEMA TUTKUNU
AK Parti Antalya milletvekili Mehmet Ali Şahin, 1950 Karabük doğumlu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu olan Şahin 20. 21. ve 22. dönemlerde AK Parti'den İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcsı, 60. hükümette Adalet Bakanıydı. Saniye Şahin ile evli ve dört çocuk babası Şahin, öğrenciyken bir kamerası olduğunu ve kısa film çalışmaları yaptığını çeşitli yerlerde dile getirmişti. Şahin siyasetçi olmasaydı yönetmen olmak istediğini söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU