"Türkiye'yi ayrıştırmamak lazım"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin, Kürt sorununa çözüm amacıyla başlattığı 'demokratik açılım'a yönelik kafasındaki çözümü paylaşmasını istedi. Baykal, etnik kimliğin milli kimlikle çatışır hale getirilmemesi gerektiğini söyledi.

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 06.08.2009 13:10 ABONE OL
Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Baykal, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Hükümetin Kürt sorununa çözüm amacıyla başlattığı 'demokratik açılım'a yönelik sorulara Baykal, kendi düşüncelerini her vesile ile ifade ettiklerini belirtti.

Konunun önemli olduğunu vurgulayan Baykal, "Hükümet ne yapmak istiyorsa, uygun gördüğü muhataplarıyla paylaşmalıdır. Bunun zamanı gelmiştir. İçerik ifade etmeden umut ve iyi niyet temennilerini ifade eden çalışmalar, toplumda yüksek bir beklenti yarattı. Bunun zeminini bilmiyoruz.

Türkiye'yi çok meşgul eden bir konudur. Ulusal bütünlüğe, Anayasal konuma ve Türkiye'yi bugünlere taşıyan temel bazı ilkelerin belki değiştirilmesine, sarsılmasına yol açabilecek olasılığı vardır. Böyle bir durum var mıdır, yok mudur bilmiyoruz. Bundan emin olmak isteriz. Hiçbir işaretini almadık. Hükümetin bu konuda gayretini sürdürüyor olması ile kafasında bir amacın olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir amaç varsa bunu paylaşması lazım. Etnik kimliği milli kimlikle çatışır hale getirmemek lazım." dedi.

DTP, Kandil ve İmralı'nın birbirinin ikamesi olduğunu savunan Baykal, kendilerinin aldatılmamasını, gerçeğin söylenmesini istedi. "Bu sorun kalıcı olarak bitecek mi, ben ona bakarım." diyen Baykal, Doğu ve Güneydoğu'daki insanların huzurunun bozulmamasını isteyerek sorunu görmezlikten gelmediklerini kaydetti.

Şu anki tartışmanın belirsizlikten kaynaklandığını dile getiren Baykal, "Bütünleştirici çözümleri biliyoruz. Çözümün söylenmemesi kuşkuları artırıyor. Söyledikten sonra daha net bir tablo ortaya çıkacaktır." diye konuştu. Ayrıca, Sincan Hakimine yönelik başlatılan inceleme ve soruşturmanın baskı niteliğinde olduğunu ileri süren Baykal, hükümetin savcı ve hakimleri yıldırma, denetim altına alma çabası olduğunu iddia etti.

Ergenekon soruşturmasına ilişkin bir soruya ise Baykal, Ergenekon ile ilgili kanaatinin açık olduğunu belirterek, herhangi bir tereddüdünün bulunmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU