'O söylemi ancak deliler kullanır'

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP lideri Deniz Baykal'ın DTP ile yapılan görüşmenin, "İmralı ya da PKK ile görüşme" sayılacağı şeklindeki sözlerinin yanlış olduğunu söyledi. Arınç, NTV'de Kürt sorunu konusunda şu mesajları verdi:

BAYKAL YANLIŞ SÖYLEM İÇİNDE : Sayın Baykal, fevkalade büyük bir yanlışlık yapmıştır. Çünkü biz o bölgede yaşayan ve kendilerini 'Kürt kimliğiyle' tanımlayan insanlarımızı masum insanlar olarak görüyoruz. 'Kürt eşittir PKK'lıdır' söylemini Türkiye'de bazı deliler yapabilir, bunu bir siyasetçinin yapması fevkalade yanlıştır.

BÜYÜK RİSK ALIYORUZ : İki sene sonra seçimler var. Bu seçimlerin sonucunu etkileyebilecek en önemli iş bu demokratik açılım projemizdir. CHP ve MHP'nin de tek amacı iktidarı bu projeyle başarısız kılmak ve 2011 seçimlerinde kendi partilerine daha çok yol açmak. Biz bu riski göze alıyoruz.

BAHÇELİ'Yİ DAHA ÖNDE GÖRÜYORUM: 'Ben Sayın Bahçeli'yi Sayın Baykal'dan bir adım daha önde görüyorum. MHP'nin de içinde bulunduğu üçlü koalisyon döneminde Bahçeli, Öcalan'ın yakalanması ve idama mahkûm edilmesinden sonra dahi AB sürecine katkı sağlamak adına ölüm cezasının kaldırılmasına oy kullanmıştır. Aynı katkıyı şimdi böyle bir proje için de yapmamasını düşünemiyorum. Ama hassasiyetleri vardır.

BUGÜN NELER OLDU