'Siyasi alışkanlıkları değiştirmek isterdim'

Erdoğan Türkiye'de muhalefetin konu ne olursa olsun klişelere teslim edildiğini söyledi: Siyasi rekabetin yapıcı bir zeminde sürdürülmesini gerçekten isterdim

Pazar 09.08.2009
Son Güncelleme: Pazar 09.08.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Türkiye Bülteni'nin ağustos sayısına verdiği mülakatta, hükümetin icraatlarından siyasete bakış açısına ve özel hayatına ilişkin samimi değerlendirmeler yaptı. İktidarlarında Türkiye'nin büyük bir değişim geçirdiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Ülkenin yönetimini demokrasiye, Meclis'e bıraktık. Bunu içine sindiremeyenler oldu" dedi. Erdoğan, Türkiye hayalini de "Bu ülkenin, milletin gönlü kadar zengin bir ülke olmasını dilerim" sözleriyle dile getirdi. Erdoğan'ın mülakatından bazı bölümler şöyle:

ÜLKENİN YÖNETİMİNİ DEMOKRASİYE BIRAKTIK: Türkiye'deki büyük değişimin sarstığı köhne alışkanlıklarla, bunun getirdiği sıkıntılarla uğraştık. Maalesef siyasetin yıllardır yaşattığı karalama geleneği henüz tam olarak ortadan kalkmadı. Buna paralel olarak ülkenin yönetimini demokrasiye, TBMM'ye bırakmayı içine sindiremeyenler de zaman zaman bu değişim sürecini kesintiye uğratmak istedi. İnsanlarımızın birlik ve beraberliğine, ülkemizin huzuruna yönelik pek çok kirli girişimle de bu dönemde mücadele etmek durumunda kaldık.

SİYASETİN ALIŞKANLIKLARI: Mümkün olsaydı siyasetin bütün eski alışkanlıklarını değiştirirdim. Maalesef Türkiye'de siyasi rekabet fikirler üzerinden ilerlemiyor. Artık klişeleşmiş yıpratma hamleleri var, konu ne olursa olsun atılan her adımda muhalefet bu klişelere teslim ediliyor. Siyasi rekabetin yapıcı bir zeminde sürdürülmesini gerçekten isterdim. Zaman zaman bunu sağlamaya yönelik girişimlerde de bulunduk ama diğer partiler maalesef bu tür şeylerin siyasi olarak aleyhlerine olacağını düşünüyorlar.

BİR RÜYAM VAR:
Bu milletin gönlü kadar zengin bir ülke olarak görmek isterim. Hiçbir insanımızın mahzun olmadığı bir ülke olarak görmek isterim. Türkiye'yi gelecek nesillere üstüne tek bir gölge düşmeyen mutlu, müreffeh, aydınlık bir ülke olarak bırakmak isterim. İnsani ve manevi değerlerine sıkı sıkıya sahip çıkan, birbirine bağlı, kardeşlik hukukunu eksiksiz yaşatan bir toplum olarak bu yeni çağa gücünü geçmişinden alan yeni bir medeniyet armağan etmeyi isterim. Millet olarak insanlığın barış ve esenliğine en büyük katkıları bizim yapmamızı isterim. Aslında bizim insanlarımızın ortak hayalleridir bunlar.

ADAY SEÇİMİNDE HATALAR YAPTIK: Son seçimde, bazı bölgelerde kendimizi ve icraatlarımızı yeterince iyi anlatamadığımız kanaatine varmış durumdayız. Bazı bölgelerde yerel yönetimlerimizin birtakım yanlışları da olmuştur. Aday seçiminde de bazı hatalar yapılmıştır.

'Notlar alıyorum bir kitap olabilir '

HER ŞEYİ KAYDEDİYORUM: Her şeyi kaydetmek gibi alışkanlığım var, bunu gerekli de görüyorum. Kendim de notlar alıyorum, yardımcı olan arkadaşlar da oluyor zaman zaman. Daha sonra bunlar kitap olur mu, böyle bir muhteva ortaya çıkar mı, bilemiyorum. Ama tarihe, siyasete, toplumsal hafızaya bir katkısı olacaksa neden olmasın.
YOĞUN TEMPONUN SIRRI: Siyasetçilerimiz velinimeti olan seçmenleriyle, yani milletiyle arasındaki mesafeyi nedense kaldıramamıştır. İstisnaları var ama genel manâda bu çizgide değildir. Samimi inancım, bunun siyasetçilerin kendisinden çok izledikleri siyasetin bir sonucu olarak ortaya çıktığıdır. Seçimden seçime vatandaşının kapısını çalanlardan olmadık. Siyaseti kendiniz için, ünlü olmak için, kamuoyunun gündeminde olmak için yapıyorsanız, kendinizi bu kadar yoğun temponun içine sokmanız gerekmeyebilir.
SPORUN FAYDALARI:Ben sporla uğraşan bir insanın, kötü alışkanlıklara yönelebileceğine pek ihtimal vermiyorum.