Baykal, kimlik formülü verdi

"Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olacağını müjdeliyorum" diyen Baykal, "Hem etnik, hem milli kimliğimiz olacak" tarifi yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Kayseri'de katıldığı 21. Ulusal 11. Uluslararası Dadaloğlu Şenlikleri'nde herkesin kendi etnik kimliğiyle iftihar edebileceğini belirterek, buna karşılık, herkesin Türk milletinin bir parçası olduğunu da asla unutmaması gerektiğini söyledi. Avşar topluluğu tarafından düzenlenen şenliğe parti kurmaylarıyla birlikte katılan Baykal, son günlerde kamuoyunun gündeminde bulunan Kürt açılımına göndermede bulunarak birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Dadaloğlu Şenlikleri buluşmasının bir kimlik varlığını ortaya koyduğunu ifade eden Baykal, "Bugün Anadolu'da huzur, barış ve kardeşlik içinde yaşıyorsak, Avşar kardeşlerimin bunda çok büyük katkısı var. Ben de o nedenle (katılmalıyım) diyerek buraya geldim. İyi ki varsısınız, var olmaya devam edin. Siz bizim milli kimliğimizin ve ulusal kimliğimizin en büyük güvencesisiniz" dedi. Türkiye içinde yaşayan farklı toplulukların etnik kimlikleriyle övünebileceğinin altını çizen Baykal, şöyle konuştu:

AYDINLIK GELECEK
"Herkesin etnik kimliği şerefidir, şanıdır, gururudur. Herkes kendi kimliği ile iftihar etmelidir. Herkes kendi etnik kimliğine sahip çıkmalı. Ama bizim etnik kimliğimiz, başkalarının kimliğine hasımlık değildir. Bir el uzatmadır. Hepimiz birbirimizi seveceğiz. Türk milletinin bir parçası olduğunu unutmayacağız. Hem etnik kimliğimiz hem milli kimliğimiz olacak. Türkiye'nin milliğini, bütünlüğünü bozacak bir noktaya taşımayı mutlaka önlemeliyiz. Bu topraklarda, huzurumuzu bozmayalım. Barışımızı, kardeşliğimizi koruyalım. Eğer kardeşliğimizi bozulmaya izin vermezsek her şeyin üstünden gelebiliriz." Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Üçgüllü beldesi belediye binasının açılışında yaptığı konuşmada ise Baykal, 'ülkeyi yönetenlerin hizmet üretme kaygısında olmadıklarını' savunarak "Bunun hesabını ilk seçimlerde verecekler. Millet hesabını soracaktır. Türkiye'de yeni bir seyaset dönemi açılıyor. Bunlar geldikleri gibi gidecekler" dedi. "Türkiye, millet devlet kimliği ile varlığını sürdürecektir" diyen Baykal, belde halkına "Türkiye Atatürk cumhuriyeti olarak yaşayacaktır. Kimsenin bunu bozmasına izin vermeyelim" diye seslendi.

DOKUMADAN PORTRE
Deniz Baykal'a, Dadaloğlu Belediye Başkanı Hüseyin Eker, el dokuması kilim ve çanta ile resminin işlendiği el dokuması halı hediye etti.

BİZE ULAŞIN