Şahin'in ilk gündemi

Toptan'dan Meclis Başkanlığı görevini devralan Şahin'in masasındaki en önemli dosyalardan biri yıllardır taşınması tartışılan Meclis Taburu olacak. Tabur taşınacak, vekil odaları büyüyecek

TBMM Başkanlığı koltuğuna oturup görevine başlayan Mehmet Ali Şahin'in masasındaki en önemli dosyalardan biri yıllardır taşınması tartışılan Meclis Taburu olacak. Genelkurmay Başkanlığı'nın olumlu görüş bildirmesiyle tabur Meclis kampüsü içinde başka bir yere taşınacak ve yerine 40 metrekarelik milletvekili odaları yapılacak. Toptan görevi devrederken, önemli konular ile ilgili Şahin'e bilgi verdi. Eski ve yeni iki başkanın görüştüğü konulardan birini Meclis Taburu'nun durumu oluşturdu. Toptan, uzun süren görüşmeler sonrasında Genelkurmay Başkanlığı'nın, taburun Meclis içinde başka bir yere taşınmasına yeşil ışık yaktığını belirtti. Genelkurmay, taburun kampus dışında bir yere taşınmasını ise onaylamıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın bu mesajı ile tabur için yer aranmaya başlandı. Şu aşamada iki alternatif bulunuyor. Bunlardan biri kampusun Dikmen Caddesi'ne bakan tarafına ya da Güvenlik Caddesi'ne açılan Ayrancı kapısı'na yakın bir yere taşınması.

GENİŞ ODALAR

Tabur için buralara yeni binalar yapılacak. Taburun eski binaları ise yıkılıp yerinde vekiller için 40'ar metrekarelik odaların bulunduğu yeni halkla ilişkiler binaları yükselecek. Milletvekili odaları halen iki bloktan oluşan halkla ilişkiler binalarında bulunuyor. Buralardaki odaların büyük bölümü 10 metrekareyi geçmiyor. Çok az sayıda 20 metrekarelik oda için her dönem vekiller arasında kıyasıya bir yarış yaşanıyor. Milletvekillerine daha geniş odalar verilmesine ilişkin proje neredeyse 15 yıldır tartışılıyor ancak yer sorunu ya da bütçe sıkıntısı nedeniyle bu bir türlü hayata geçirilemiyor. Taburun durumu ANAP milletvekiliyken TBMM Başkanı seçilen Mustafa Kalemli döneminden beri tartışma konusu.

'BAYKAL FORM TUTMUŞ, BELLİ'
Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretinde Annesi Ünzile Şahin'in Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Ekincik köyünde yaşadığını belirten Şahin, "ana'' diye hitap ettiği şehit Mustafa Uysal'ın annesi Nefise Ana'yı ziyaret edeceğini söyledi. Bu arada, Şahin, AGC'nin sergi salonundaki fotoğrafları inceledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın denize girmeden önce ısınma hareketleri yaptığı bir fotoğrafa bakan Şahin, "Kendisi Antalyalı, geldiğinde yüzmezse olmaz. Zaten form tutmuş, belli'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN