Baykal, Atalay'ı değil 'Erdoğan'ı bekliyor

Kürt açılımı kapsamında randevu isteyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a kapıyı kapatan CHP lideri Deniz Baykal, görüşme talebi Başbakan Tayyip Erdoğan'dan gelirse masaya oturacak

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın hükümetin "Kürt açılımı" çerçevesinde yapacağı ziyarete olumlu bakmayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, istek gelmesi durumunda konuyu bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşebileceği belirtiliyor. Baykal, "Çözümden değil, süreçten bahsediyoruz" diyen Başbakan Erdoğan'a "Bizi süreç dediğin politikaların bir parçası haline getiremezsin" diye seslendi. CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre, Baykal ve kurmaylarının yaptığı değerlendirmelerde "Bakan Atalay'ın girişimleri somut adımlara dayanmıyor, boşa kürek çekiliyor" görüşü dile getiriliyor.

MUHATABI DEĞİL

CHP Grup Başkan vekili Hakkı Süha Okay, Bakan Atalay'ın "usul ve yöntemi anlatmak için CHP'yi muhatap almamasını" istedi. Okay, "Sayın Baykal'ın muhatabı Bakan Atalay değildir. Değerlendirmeleri varsa, oluşmuş bir görüşleri varsa, bir projeleri varsa bizzat Başbakan Erdoğan aktarmalı" dedi. Başbakan Erdoğan'ın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşmesini hatırlatan Okay, "Böylesine önemli bir konuda anamuhalefet liderinin muhatabı da Başbakan'ın kendisidir. Görüşmek isterse değerlendirilir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN