Bizleri ayırmak kimin haddine!

Başbakan Erdoğan dün AK Parti grubunda duygu yüklü bir konuşma yaptı. Hacı Bektaş Veli'den, Fuzuli ve Mevlanâ'ya kadar pek çok ismi anan Başbakan "Annelerin elleri telefona korkuyla gidiyor. Horon da, zeybek de, halay da, zılgıt da bizim" dedi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
Başbakan Erdoğan, dün grupta yaptığı duygu yüklü konuşmada Türkiye'de birlik ve beraberliği kimsenin yok edemeyeceğini belirterek, hazırlıkları süren Kürt açılımıyla ilgili önemli mesajlar verdi:

CUMHURİYETİ KURAN BİZ DEĞİL MİYİZ? Selahattin Eyyubi'nin sancağı altında Kudüs'ü fetheden, Çaldıran'da Yavuz Sultan Selim'in ordusunda, Çanakkale, Yemen, Sarıkamış Kutülamare'de vatan topraklarını birlikte savunan, Cumhuriyeti kuran biz değil miyiz? İstiklal Marşı'nı dinlerken hepimizin yüreği kabarmıyor mu? Yemen Türküsü'nde gözlerimiz yaşarmıyor mu?

GÖNÜL DAĞI-HALEPÇE: Fuzuli'nin şiirleri nasıl ruhumuza hitap ediyorsa, Ahmedi Hani'nin dizeleri de aynı şekilde bizi duygulandırmıyor mu? Neşat Ertaş, 'Gönül Dağı' dediği zaman her birimizin tüyleri ürperiyor. Aynı zaman Şivan Perver, 'Halepçe', 'Hazal' dediğinde gönül dünyamızın derinliklerine dalıyoruz. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal bu toprakların mayasını yoğururken Cudi'nin, Munzur'un eteklerinde dolaşan dengbejler (Kürt halk ozanlarına Kürtlerin verdiği isim) de aynı topraklara, aynı kardeşlik mayasını atıyor.

HORON, ZEYBEK, ZILGIT BİZİM: Horon bizim horonumuz, zeybek bizim zeybeğimiz, halay bizim halayımız, zılgıt bizim zılgıtımız, bizi ayırmak, kardeşliğimize kastetmek birbirimize düşürmek kimin haddine?

YOZGAT VE HAKKÂRİ'DEKİ ANNE AYNI: Evlat acısından daha büyük bir acı yok. 30 yıldır nice anne, telefonun başında Ağrı, Munzur, Cudi, Erciyes, Kaçkar Dağı gibi olduğu yere yığılıp kaldı. Annenin ideolojisi, siyaseti, sağcılığı, solculuğu yoktur. Yozgat'taki anne ile Hakkari'deki anne, oğullarının başında aynı duayı ediyorsa, evladı için Yasin ve Fatiha okuyorsa, cemaat aynı kıbleye dönüyorsa, burada çok ciddi bir yanlış olduğu ortadadır. Hiçbir tarafın kazançlı çıkmayacağı, kaybedenin Türkiye olduğu aşikardır.

HASRET VE ŞEHADET: Nice anneler, elleri telefona uzanırken, hasret gidermek ile şehadet haberini almak arasındaki derin uçurumda kalırlar. Bir şehit evinde bunu yaşadım. 'Oğlum aradı, anne yola çıktık gidiyoruz, şehadeti özlüyorum. 24 saat sonra oğlumun şehit haberini aldım' dedi. Hangi annenin yüreği dayanır?

MUNZUR'DA KARDELEN, AĞRI'DAN ÇİĞDEM: Munzur dağında kardelenler, Ağrı Dağı'nda çiğdemler derlemek istiyoruz. Bu kardeşlik bütünleşme projesini hep birlikte başaracağız.

BUGÜN NELER OLDU