'Devletin zirvesinde gerilim istemiyoruz'

"Demokratik açılım sürecini başlattık ve hızla devam ettiriyoruz" diyen Erdoğan, "Devletin zirvesinde bugüne kadar gerilim istemedik, istemiyoruz. Ülkemde ayrım olmayacak'' dedi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 14.08.2009 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümet olarak Türkiye'deki sorunların çözümü için demokratik açılım süreci başlattıklarını belirterek, "Türk, Kürt, Laz, Gürcü, Abaza, bu ayrım olmasın, olmayacak" diye konuştu. Erdoğan, Karadeniz gezisinin ikinci gününde program dışı olarak Artvin'in Arhavi ilçesini ziyaret etti. Rize'nin Fındıkçı ilçesinde toplu açılış törenine katılan Erdoğan, AK Parti'nin 'ayrıştıran' bir parti olmadığının altını çizerken, demokratik açılım çalışmasına ilişkin ise şunları söyledi: "Devletin zirvesinde bizler bugüne kadar gerilim istemedik, istemiyoruz. İşte bak şu anda bir demokratik açılım sürecini başlattık ve bunu hızla devam ettiriyoruz. Çünkü benim ülkemde Türk, Kürt, Laz, Abhaz, Gürcü bu ayrım olmayacak. Çünkü, biz 780 bin kilometre karelik vatan topraklarını bir biliyoruz. Batı ne ise Doğu da o. Kuzey ne ise Güney de o. Türkiye ayağa kalkacak.'' Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in dönemini eleştiren Erdoğan "Geldik YÖK'e, tıp fakültelerinin durumu söyledik. 'Ne olur şu doktorların sayısını artıralım' dedik. Bize ne dediler biliyor musunuz? Kapasite... YÖK'e bir gün dedim ki 'bize bunu anlatmayın. Biz batıyı da inceliyoruz.' Almanya'da bir profesöre 24 öğrenci düşüyor. Bizde ise 37. Böyle sen doktor yetiştirebilir misin? Aklıselim şu an YÖK'te hakim oldu" dedi. Çayeli'ndeki konuşmasında ise "Artık anaların gözyaşı dinmeli. Türkiye'nin heba edecek bir tek anı bile yok" diyen Erdoğan Gençlerin, "Lazı, Kürdü, Çerkezi, kucakladık herkesi" sloganını yöresel şiveyle şöyle yorumladı: "İşte bu kadar bizim uşaklar bu işi bilir." Başbakan, MHP lideri Bahçeliyi ise şu sözlerle eleştirdi:

"KİMLİĞİN YOK"
"Sayın Bahçeli, bizleri kalkıp, ayrımcı, bölücü olarak tanımlıyor. Söyledim, yine söylüyorum; Sayın Bahçeli, senin AK Parti'yi ve bizim iktidarımızı tanımlayacak tavsif edecek, ne bir sıfatın ne bir kariyerin, ne de bir kimliğin var, olamaz." Başbakan Erdoğan daha sonra Hamidiye'de aralarında adliye sarayı binasının da olduğu bir dizi açılış törenine katıldı. Geçtiği Pazar ilçesinde de belediye başkanlığını ziyaret eden Erdoğan, kendi iktidarlarından önce batan 21 bankanın 40 milyon dolarlık zararın milletin cebinden çıktığını belirterek "Biz milletimize hesap ödetmiyoruz. Hesabımızı iyi yapıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU