'Hep birlikte bu taşın altına elimizi koyalım'

Erdoğan azınlık temsilcileriyle yaptığı toplantıdan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve medyayı 'demokratik açılım' için birlikte davranmaya çağırdı

Beraberinde 5 bakanla Büyükada'da azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Demokratik açılım kavgası veriyoruz. İnanıyorum ki bu demokratik açılım ülkemizde birçok şeyi değiştirecek" dedi. Avukat Kezban Hatemi'nin öncülüğünde Adalar Vakfı işbirliğiyle yapılan yemekli toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katıldı. Davetliler arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Cemati Lideri Baş Piskopos Aram Ateşyan, Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Filüksinos Yusuf Çetin yer aldı. "Ne Kürt, ne Alevi, ne azınlık kardeşlerimin sorunları hiçbir zaman birbirine üstün veya az değildir. Hepsine yaklaşım tarzımız aynıdır" diyen Erdoğan şu mesajları verdi:
Bir demokratik açılımın kavgasını veriyoruz. Eğer birilerinin ağzına bakacak olsak, bu adımı atmak mümkün değil. Ama biz bunun kararını verdik ve bunu da milletçe, tüm sivil toplum örgütleri, tüm partilerimizle, bu ülkede bu konuda konuşacak kim varsa hepsiyle beraber çözmek istiyoruz.
Güneydoğu'da, sorunlar sadece psikolojik, sosyolojik değil. Askeri, siyasi, diplomatik, ekonomik sorunlarımız var. Doğuya yaptığımız yatırımların toplam tutarı 13.5 katrilyonu buldu.
Dinsel milliyetçiliğe de karşıyız. Ülkemde hangi dinin mensubu olursa olsun hepsine aynı mesafedeyiz. Bizim ülkemiz demokratik laik sosyal bir hukuku devleti. Uygulamada eksikler yok mu, var. Bunları da hep beraber aşacağız. 2 saat 45 dakikalık toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Biz bu yola bir çok şeyi göze alarak çıktık. Bu noktada bir inancımız var. Bunun üzerinde siyasi partiler ve yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları, akademisyenler, yazılı ve görsel medya temsilcileri hep birlikte bu taşın altına elimizi koyalım. Ve bu demokratik açılımı gerçekleştirelim. Çünkü halkımızın büyük bir çoğunluğu bu işin olmasından yana" dedi.

BİZE ULAŞIN