Atalay'dan açılım turlarına devam

Atalay Kürt açılımı konusunda dün de SP lideri Numan Kurtulmuş ve gazetecilerle görüştü. Kurtulmuş ziyarette hazırladıkları raporu bakana sundu

Salı 18.08.2009
ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Kürt sorununun çözümüne dönük "Demokratik Açılım" turları çerçevesinde dünkü durağı Saadet Partisi oldu. Bakan Atalay, beraberinde AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ ve Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ile geldiği SP'de Genel Başkan Numan Kurtulmuş'la görüştü. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay hafta sonuna kadar görüşmelerin büyük ölçüde tamamlanacağını söyledi. Kurtulmuş da ziyarette Atalay'a hazırladıkları projeyi takdim ettiklerini bildirdi.

İSTANBUL' A GELDİ

Atalay, ardından İstanbul' a gelerek İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde bazı akedemisyen, gazeteci ve yazarlarla bir araya geldi. Gazetecilerle yaklaşık 3 saat görüş alış verişinde bulunan Atalay, "Elimizde bölgesel anlamda çok ciddi araştırmalar var. Bu araştırmalar demokratik çözüm süreci için alt yapı oluşturuyor. Yaptığımız toplantılarda son derece rahat konuşabildiğimiz ortamlar yarattık" dedi.

'DİNLEDİM, NOT ALDIM'
Atalay "demokratik açılım" çalışmalarının "siyasi bir proje olmadığını" belirterek şöyle dedi: "Katılanlara teşekkür ediyorum. Ben dinleyici oldum. Not aldım daha çok. Yarın (bugün) DİSK ve TÜSİAD ile görüşeceğim. Ben buna 'kardeşlik ve huzur toplantısı' diyorum. Herkesin desteğini bekliyorum." Toplantıda gazeteciler de konuyla ilgili önerilerini Atalay'a anlattı. Toplantıya gazeteciler; Mehmet Metiner, Orhan Miroğlu, Nuray Mert, İbrahim Karagöl, Avni Özgürel, Ekrem Kızıltaş, Abdurahman Dilipak, Nevzat Çiçek, Mahmut Övür, Emre Aköz, Murat Belge, Soli Özel, Bejan Matur katıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Sabri Orman ev sahibi olarak yerini alırken, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof.Dr. Mustafa Şentop ise toplantılarda moderetörlük görevinde bulundu. Öte yandan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Cihad Vardan da Atalay'ı ziyaret etti. Vardan, "Kendi mevcut kırmızı çizgilerimiz de muhafaza edilmek kaydı ve şartıyla destekçisi olduğumuzu söylüyoruz'' dedi.