Yıldız: 'Kart kurt'un versiyonu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Kürtçe konuşan kardeşlerinizi eve davet edin, konuşun. Onlar bölünmek istemiyor" sözleri yeni bir tartışma konusu oldu. Bahçeli'nin 'Kürt' yerine 'Kürtçe konuşan' şeklindeki sözlerine DTP'li milletvekilleri şöyle dedi:
- Fatma Kurtulan: Anlaşılan o ki, "Kürtler" demek Bahçeli'ye bir hayli ağır geliyor. 'Kürtçe konuşan kardeşlerimiz' demek bir adım değil bilakis gerçeklerden kaçmaktır. Türkiye, Kürt sorununa çözümü tartışırken, Bahçeli'nin bu gerçekten kaçması düşündürücü. Artık MHP de bu gerçekle yüzleşmeli.
- Bengi Yıldız: Bu da 'kart kurt'un 21'inci yüzyıl versiyonu. Umarız bu bile MHP'de yeni bir dil yaratılması konusunda başlangıç olur. Sonuçta 'Kürtçe konuşan kardeşlerimiz' de önemli bir belirleme. Sayın Bahçeli unutmasın ki Kürtçe konuşan kardeşlerin de bir hak ve hukuku var. Üvey evlat muamelesinden vazgeçmeli. Her olumlu yaklaşımın, dil değişimini desteklemek lazım. Eve daveti bile bir adımdır.
- Sırrı Sakık: Bu ülkeyi inşa eden kardeş halksak üzerine düşeni yapmalı. MHP geçmişteki politikalarından vazgeçmeli. Barış ikliminde yerini almalı. CHP, bu konuda öncülük etmeli. Geçmişte Kürt raporu hazırlamış. Kürt sorununa sırtını dönen bir CHP'yi anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu şiddetten ülkemiz kurtulmalı.

BİZE ULAŞIN