Haber turu

Burkay: Açılım cesur bir adım
SEZEN
Aksu'nun "Gülümse- Bir kedim bile yok" şarkısının söz yazarı da olan ve İsveç'te yaşayan Kürt aydın Kemal Burkay, hükümetin tutumunu "cesur adım, yardımcı olmak gerekir" diye değerlendirdi. Burkay, "Ülkenin; sorunlarından birini tanıması ve çözmeye çalışması neden Türkiye'nin aleyhine olsun?" dedi. "CHP politikalarının sosyal demokrasiyle ilgisi yok, çok tutucu ve statükocu. MHP de son derece şoven politikalar izliyor" diyerek muhalefet partilerini eleştiren Burkay, "Öcalan'ın yakalanmasından sonraki 3-4 yıl içinde PKK dağdan indirilebilirdi. PKK'nın silah bırakmasına fırsat vermedi bir takım çevreler" diye konuştu.

İlk adım Kürtçe köy isimlerinde
DOĞU
ve Güneydoğu'daki 15 baro atılacak adımlara yasal zemin oluşturulması için harekete geçti. Barolar, Kürtçe köy isimlerine iade, televizyon, eğitim hakkı gibi demokratik adımlar için devletin zirvesine rapor sunacak. Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Akar, Kürtçe köy isimlerinin iadesi için İl İdaresi Kanunu'nun 2. fıkrasının kaldırılması gerektiğini belirterek, "1959'da eklenen fıkrayla Türkçe olmayan adlar değiştirildi" dedi.
Hazal ATEŞ


CHP ile DTP'nin ilk teması
DTP
Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan geçtiğimiz cuma günü CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Kurtulan'ın "Bir nezaket ziyaretiydi" dediği görüşmede Kürt sorunun çözümüne ilişkin CHP'nin tutumunun da gündeme geldiği belirtildi. Görüşmenin dışarı yansıtılmaması konusunda anlaşılan görüşmede, Kurtulan'ın "Biz geçmişte Kürt sorunu raporunu hazırlayan CHP'nin geri dönmesini istiyoruz" dediği öğrenildi.

İmralı'ya 8 kişi daha konulacak
ADALET
Bakanı Sadullah Ergin, soru önergesine yanıtında, İmralı cezaevine geçici kabul işlemlerinin sürdüğünü belirtti. Ergin, infaz kurumuna nakledilecek 8 kişinin "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası mahkumları ile suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten, örgüt çerçevesinde insanlığa karşı suçlardan, anayasal düzene karşı suçlardan mahkum olanlar" arasından belirleneceğini söyledi.
Zübeyde YALÇIN


BİZE ULAŞIN