Baykal'dan Kürt enstitüsü açılımı

Onur Öymen, "Erdoğan Baykal'dan randevu isterse tavrınız ne olur?" sorusuna "Somut önerileri görüşmeyiz diye bir tavrımız yok" yanıtı verdi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin 'demokratik açılım' çalışmaları ile ilgili olarak Kürt vatandaşların her türlü kültürel hakkı kullanmasından yana olduklarını, ancak Kürtçenin eğitime sokulmasına karşı olduklarını söyledi. Baykal, "Bugüne kadar üniversitelerde Kürt enstitülerinin açılmamış olması büyük ayıp" değerlendirmesinde bulundu. CHP Merkez Yönetim Kurulu genel başkan Baykal'ın başkanlığında dün toplandı. Edinilen bilgilere göre Baykal, hükümetin açılım ile ilgili somut öneriler ortaya koymadığını belirtti. Kürt vatandaşların her türlü kültürel haklara sahip olması için atılacak adımlara destek vereceklerini ifade eden Baykal'ın, "Bugüne kadar üniversitelerde Kürt enstitüsünün açılmamış olması büyük ayıptır. Üniversitelerde Kürt dilinin, tarihinin, folklorunun incelenmesi mutlak zorunluluktur. Ama bunun, okullarda Kürtçe verilmesinin mekanizması olarak kullanılmasına biz kesinlikle karşıyız" dediği öğrenildi. Toplantı sonrasında basın açıklaması yapan Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise CHP'nin gizli Kürt raporu hazırladığı ve bunu açıklayacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Öymen, şöyle devam etti: "CHP'yi bu karmaşık, muğlak sürecin parçası haline getirme çabalarını bizim kabul etmemiz mümkün değildir. CHP'yi bir anlamda tehdit ederek 'bu sürece katılmazsa CHP biter' sözlerini bizim ciddiye almamız mümkün değil. Rapor hazırladığımız haberlerinin aslı astarı yok. Böyle bir çalışmamız yoktur, genel başkanın böyle bir talimatı yok. Bizim görüşlerimiz açıktır. Bizim gizli kapaklı çalışma yapma adetimiz de yoktur." Bazı aydınların CHP'yi MHP'ye benzettiği eleştirilerinin anımsatılması üzerine Öymen, "Hiç kimse bizi başkasının kopyası gibi göstermeye kalkmasın" dedi.

'KAFANIZDAKİNİ ORTAYA KOYUN'
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Baykal'dan randevu isterse tavırların ne olacağı sorusu üzerine Öymen, şunları söyledi: "İşin protokol kısmından ziyade içeriği önemlidir. Siz ne yapmak istiyorsunuz? Önce kafanızdakini netleştirin, açıklıkla ortaya koyun, ondan sonra geri kalan kısmı konuşuruz. Somut öneriler olursa 'biz sizinle kesinlikle görüşmeyiz' diye bir tavrımız söz konusu değil."

BİZE ULAŞIN