Org. Başbuğ: Gün bütünleşme günü

Genelkurmay Başkanı, dün akşam verdiği 30 Ağustos resepsiyonunun finalinde gerçekleştirilen "Sarı Zeybek" defilesinde, "Bugün bütünleşme günü" diyerek iktidar ve muhalefeti bir araya getirdi

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle ve coşkuyla kutlandı. Ankara Hipodromu'nda yapılan törenler devletin zirvesini bir araya getirdi. Törenlerin gündüz ve gece kutlamalarına Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "Birlik ve bölünmezlik" mesajları damgasını vurdu. Org. Başbuğ, hipodrom alanında yanına yaklaşıp gözyaşlarıyla "Paşam, bu ülkenin bölünmesini istemiyoruz. Buna izin vermeyin" diyen genç kıza, "Biz olduğumuz müddetçe Türk Ordusu olduğu müddetçe Türkiye'yi kimse bölemez" güvencesi verdi. Başbuğ, akşam Merkez Orduevi'nde düzenlenen 30 Ağustos resepsiyonunda da "Bugün bütünleşme günü" diyerek iktidar ile muhalefeti bir araya getirdi.

GÜL GİTMEK ÜZEREYDİ...

30 Ağustos resepsiyonunun sonlarına doğru, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, korumasına dönerek, "Yavaş yavaş gidebiliriz" dedi. Bunun üzerine Org. Başbuğ, Gül'e dönerek, "Efendim şimdi Sarı Zeybek defilesi var. İkincisi gösteriliyor. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Çok başarılı bir defile" dedi. Bunun üzerine Gül korumasına döndü ve "Kalıyoruz" dedi. Org. Başbuğ'un masanın ön tarafını göstererek "Ön tarafa geçelim mi" teklifine Gül, "Hay hay" karşılığını verdi.

GÖZLERİ İKİ LİDERİ ARADI

Gül ve Org. Başbuğ'un yerini almasının ardından Sarı Zeybek defilesinin başlayacağı anons edildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in de bulunduğu protokol, defilenin başlamasını beklerken; bu sırada Org. Başbuğ, etrafına bakındı ancak CHP Genel Başkanı Baykal ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi göremedi. Bunun üzerine Org. Başbuğ, yaverine dönerek şu emri verdi: "Sayın Bahçeli ve Sayın Baykal'ı buraya davet edin. Bugün birlik günü. Davet ettiğimi söyleyin." Başbuğ'un emri üzerine yaveri hemen resepsiyonda Baykal ile Bahçeli'yi buldu ve Genelkurmay Başkanı'nın davetini iletti. Bunun üzerine Deniz Baykal, eşi Olcay Baykal ile birlikte Org. Başbuğ ve protokolde yer alan diğer isimlerin yanına geldi. Bir süre sonra da Devlet Bahçeli, Başbuğ'un davetini kırmayarak, devlet erkânının bulunduğu bölümde yer aldı. Org. Başbuğ, hem Baykal çiftine hem de Devlet Bahçeli'ye çok yakın ilgi gösterdi

YAVERİNİ GÖNDERİP MUHALEFETİ DAVET ETTİ
Modacı Faruk Saraç'ın hazırladığı, sanatçı Cihan Ünal'ın sunduğu "Sarı Zeybek" defilesi, Başbuğ'un davetiyle iktidarı ve muhalefeti bir araya getirdi. Org. Başbuğ, protokolde Baykal ve Bahçeli'yi göremeyince yaverini gönderip davet etti. İki liderin davete icabet etmesiyle "birlik ve beraberlik" görüntüsü objektiflere yansıdı. İktidar ve muhalefet defileyi sonuna kadar birlikte izledi.

BİZE ULAŞIN