Erivan'da muhalefet referandum istedi

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için paraf atılan protokoller için Ermenistan'daki muhalefet partileri karşı kampanya açtı

Perşembe 04.09.2009
Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Türkiye ile Ermenistan arasında varılan mutabakat ve paraf atılan protokollere Erivan'dan sert tepki geldi. Protokollere itiraz eden milliyetçiler sokaklara dökülüp protesto gösterisi düzenlerken, muhalefetteki partilerde itirazlarını yükseltti. Ermenistan'da muhalefette bulunan Miras Partisi, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine dair paraf edilen protokollerin, halk oylamasına sunulmasını talep etti. Mediamax ajansının haberine göre, Miras Partisi milletvekili Artur Martirosyan yaptığı açıklamada, Türkiye ile paraf edilen protokollerin Ermenistan parlamentosunun onayına sunulmadan önce referandum yapılması gerektiğini söyledi.

GÜVEN OYLAMASI

Martirosyan, halk oylamasının, Ermeni toplumunun, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a olan güvenini de belirlemeye katkı sağlayacağını kaydetti. Martirosyan, referandumun yapılması için Miras Partisi'nin milletvekillerinden imza toplayacağını belirtti. Martirosyan, Erivan'da düzenlediği basın toplantısında protokollerin onaylanmasının Karabağ sorununun çözüm süreci için "yıkıcı" olacağını iddia etti. Protokollerin, karşı çıkılan önkoşulları içerdiğini öne süren süren Martirosyan, 1915 olaylarını araştıracak bir alt komisyonun kurulacak olmasını, "Soykırım"ın tanınması sürecine darbe olarak niteledi. İki ülke arasında paraf edilen protokollerde yer alan en az üç şartın, Ermenistan için kabul edilemez olduğunu savunan Martirosyan, bu protokollerde değişiklik yapılmadığı sürece ''devletin ve halkın ulusal çıkarlarının tehlikeye girebileceğini'' öne sürdü. Martirosyan, protokollerin, yasalar uygun olup olmadığının araştırılması için Anayasa Mahkemesine de başvuracaklarını kaydetti.

MİLLİYETÇİLER SOKAKLARDA
Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesini hedefleyen protokoller Erivan'da aşırı sağcı Ermenilerce protesto edildi. Taşnak Partisi önderliğinde bir araya gelen yüzlerce kişi Dışişleri Bakanlığı'na yürüdü. Yürüyüşe katılanlar ellerinde "Türkiye'ye imtiyaza hayır, Karabağ konusunda imtiyaza hayır" yazılı pankartlar taşıdı.