"Sivas Kongresi Binası'nın restorasyonunu yapabiliriz"

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, müze olarak kullanılan Sivas Kongre binanın kendilerine tahsisi halinde buranın restorasyonunu yapabileceklerini belirterek, ''Sivas'ta bir sorumluluk üstlenmiş olarak Ankara'ya dönüyoruz. Döndükten sonra bunun adımlarını inşallah atacağız'' dedi.

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 04.09.2009 10:57 ABONE OL
Sivas Kongresi'nin 90. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere kente gelen Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Sivas Ulu Camisi'nde cuma namazını kıldıkta sonra Vali Ali Kolat'ı makamında ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Şahin, Kolat'tan kentin durumu ve sorunları hakkında bilgi aldı. Şahin, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Sivas Kongresi'nin yapıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin restorasyonu konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Sivas'ın birçok değere sahip olduğunu, bu değerlerden birisinin de Sivasspor olduğunu anlatan Şahin, kentte yaşayanların Sivasspor'u destekleyerek tekrar başarılı günlerine dönmesini sağlamalarını istedi.
Mehmet Ali Şahin, daha sonra Günay ile Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ü makamında ziyaret etti.

TARİHİ SİVAS KONGRESİ BİNASININ RESTORASYONU

Belediye Başkanı Ürgüp'e başarı dileyen Şahin, ''Sivas Kongresi'nin 90. yıl dönümü münasebetiyle Ertuğrul Beyle bugün Sivas'tayız. Ama buraya gelmişken kuşkusuz Sivas'ın sorunları ve beklentileriyle ilgili bilgi almak da bizim görevimizdir'' dedi.

Kendilerine Sivas Kongresi'nin yapıldığı müze binasının ciddi bir restorasyona ihtiyacı olduğunun ifade edildiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

''TBMM olarak, bu yerin bize tahsisi halinde bu restorasyonu yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bugün biraz önce valilikte böyle sözlü bir mutabakat ortaya çıktı. Biz mutabakatın bize yüklediği vecibeleri yerine getireceğiz. Ertuğrul Bey de 'biz tahsis yaparız' dedi. Demek ki Meclis olarak, şu anda genel sekreterim de burada, Sivas'ta bir sorumluluk üstlenmiş olarak Ankara'ya dönüyoruz. Döndükten sonra bunun adımlarını inşallah atacağız.''

ERMENİ-TÜRK ORTAK ANITI

Kültür ve Turizm Bakanı Günay ise bakanlığıyla ilgili kentteki çeşitli çalışmalar hakkında bilgi verdi. Günay, bir basın mensubunun ''Ermeni-Türk ortak anıtı'' ile ilgili sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Şu anda herhangi bir proje yok. Sadece böyle bir fikir var, ortak anıt yapılabilir mi? Tabii yapılabilir. Geçmişte rahmetli Türkeş bile böyle bir şey söylemiş. Yani biz geçmiş yıllarda, bugün ne Ermenistan yönetiminin, ne bugünkü Türkiye Cumhuriyeti yönetiminin dahli olmayan geçmiş yıllarda, 100 yıla yakın bir geçmişte bazı acılar yaşamışız. Acı tek taraflı değildir. Acı iki tarafı da kanatır, acıtır, ağlatır. Bu yüzden biz bunları sarmanın şimdi yolunu, yordamını arıyoruz. Bu sorunları, bu tartışmaları tarihçiler incelesin ama biz dostlukla çevremize bakalım. Ülkemizin içinde de, dışında da barış olsun diye arıyoruz. Bunun yolu nedir? Bunun yolu tarihçilerin çalışmasıdır, ortak anıtların, ortak bilimsel çalışmaların, ortak kültürel ilişkilerin geliştirilmesidir. Hepsini yaparız. Milletimizin, devletimizin bekası, esenliği, bütünlüğü çerçevesinde içeride de dışarıda da herkese yüreğimizi, herkese kolumuzu, kucağımızı açmak konusunda biz niyetli ve kararlıyız. Niyetimiz temizdir. Allah yardımcımız olsun.''

Günay Bir gazetecinin, ''Ordu iline yaptığınız bir ziyarette vali sizi karşılamaya gelmemişti. O vali merkeze alınmış. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Bakan Günay, şunları söyledi:

''Öyle değil arkadaşlar. Yoktu arkadaşımız. Ben de 6 saat şehirde inceleme yapmıştım, yani ilçelerde... 6 saat bir bakan bir ilde inceleme yaparsa ona birisi vilayetten refakat eder, asil veya vekil... Bu talebimi sadece söylemiştim o kadar. Bugünkü kararname tamamen İçişleri Bakanlığımızın, Başbakanımızın takdiridir, biz altını imzaladık. Öyle bir tayin olduğunu da bugün basından öğrendim.''

Şahin, belediye ziyaretinin ardından Sivas Kongresi'nin 90. yıl dönümü dolayısıyla Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde yapılacak törenin gerçekleştirileceği alana geçti.

Öte yandan, Bakan Günay tören öncesinde AK Parti Sivas İl Başkanlığını da ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU