Anayasa değişikliğini kapsamayan yol haritası

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cumartesi 05.09.2009 ABONE OL
Hükümetin kısa vadede Kürt açılımıyla ilgili nasıl bir yol haritası izleyeceğinin ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Kısa, orta, uzun vadeli planın ilk ayağını oluşturan kısa vadede anayasa değişikliği düşünülmüyor. Hükümet, yeni yıla kadar Kürt kökenli vatandaşlara, "Çözüm konusunda samimiyiz" mesajı vermek için ekim ayıyla birlikte düğmeye basacak. TRT Şeş daha aktif hale getirilecek. Büyük firmaların kanala Kürtçe reklâm vermeleri teşvik edilerek, özel televizyonlar için de Kürtçe yayının cazip hale getirilmesi sağlanacak. Başbakan Erdoğan'ın ekim ayı başında partisinin olağanüstü kongresinde startını vereceği kısa vadeli eylem planında 4-5 adımdan oluşan bir dizi düzenleme yer alıyor:

EKİM PAKETİ

Kürtçe kanal TRT Şeş için yaptırılan anketlerle izleyici sayısının 6 milyon civarında olduğu saptandı. Sayının artırılması için yeni adımlar atılacak. Büyük firmalar kanala Kürtçe reklam vermeleri için teşvik edilecek. nÇeşitli dillerde eğitim sunan dil okullarında 'Kürtçe' kursu verilmesinin önü açılacak.
Eski Kürtçe köy ve belde adlarının kullanılması için yetkinin tamamen valilere bırakılmasının yönetmelikle hukuki bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı araştırılıyor. nSiyasi Partiler Yasası değiştirilerek seçim dönemlerinde Türkçe dışında da propaganda yapmanın önü açılacak.
YÖK'ün üniversiteden gelen Kürt Enstitüsü kurma taleplerine 10 Eylül'de ilk vizeyi vermesi bekleniyor. Bu durumda ilk enstitü Mardin'de açılacak. Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde benzer birimler açılabilir.
AK Parti ve Adalet Bakanlığı ortak bir çalışma başlatarak, çocuk eylemcilerin terör kapsamı suçundan çıkarılması benimsendi.

BUGÜN NELER OLDU