Diasporaya karşı lobi kuruluyor

Türkiye, yurtdışındaki güçlü Ermeni diasporasına karşı lobi yapmak üzere Dış Türkler Başkanlığı'nı faaliyete geçirecek

Çarşamba 09.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009
ABONE OL
Ermeni açılımıyla ilgili çalışmalar tüm hızıyla yürürken; Türkiye, başta yıllardır başını ağrıtan güçlü Ermeni lobisine karşı yurtdışında sesini daha çok duyurmak için tarihi bir yapılanmaya gidiyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlardan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik tarafından hazırlanan ve önümüzdeki dönemde Meclis gündemine gelmesi beklenen yasa taslağıyla kurulacak Dış Türkler Başkanlığı, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarına çözüm getirmenin yanı sıra; Türkiye'nin tanıtımı ve lobi faaliyetleri yürütecek. Türkiye aleyhine olumsuz propagandaların önüne geçme gibi misyonu da olacak Başkanlığın yapılanması şöyle olacak:

Başkanlık bünyesinde; 1 Başkan, 7 daire başkanı, 50 uzman görev yapacak. Yapılanmada ülke ve bölge masaları olacak.

Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, İsveç, Danimarka, Norveç, Avusturya, Fransa, Lüksemburg'la ilgili özel masalar kurulacak.

Başkanlığın altında ayrı bir birim olarak İngilizce konuşan ülkeler masası bulunacak Dış Türkler Başkanlığı; politika belirleyecek, proje oluşturacak. Diasporaya karşı politika üretecek. Tanıtım ve PR çalışmaları yapacak.