Baykal'dan sert çıkış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, sel felaketinin İstanbul'da büyük can kaybı ve hasara yol açmasını 'belediyecilik ve imar rezaleti' olarak niteledi.

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 10.09.2009 13:26 ABONE OL
Baykal, 13 kişinin hayatını kaybettiği garajda yaklaşık 300 TIR'ın bulunduğunu, ölü sayısının da artabileceği endişesi taşıdığını ifade etti. Silivri ve Çatalca'ya gidip gitmeyeceği sorulan Baykal, "Oradaki durum da vahim. Oradaki bilgiyi belediye başkanı arkadaşlarımdan alıyorum." dedi.

Ankara'dan İstanbul'a gelen Deniz Baykal, 13 kişinin sel felaketinde yaşamını yitirdiği İkitelli TIR garajına gitti. Milletvekilleri Mustafa Özyürek, Mehmet Sevigen ve diğer partililerle birlikte sel bölgesine gelen Baykal, afetten zarar gören vatandaşlar ve firma sahiplerinden bilgi aldı. İncelemelerinin ardından açıklama yapan Baykal, "Buradaki TIR'ların tamamı tahrip olmuş, kullanılamaz hale gelmiş. Yaklaşık 300 TIR'ın bulunduğu garajda kaybolan TIR'lar var. Bunun da ölü sayısını artırması söz konusu." diye konuştu. TIR garajının ruhsatlı olduğunu söyleyen Baykal, buraya ruhsat verenlerin ve buranın sahibinin bilinmesi gerektiğini ifade etti. Ayamama Deresi'nin daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından ıslah edildiğini belirten Baykal, ıslah edilen derenin taşmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Baykal, "Dere yatağına trilyonlarca lira gözden çıkartılıp ruhsat verilmesi yanlıştır. 16 yıldır burayı yönetenlerin bu faciada bir sorumluluğu yok mudur? Belediye niye var? Hükümet niye var? Dünyanın hangi metropolünde böyle bir görüntü var?" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ve belediye yetkililerini eleştiren Baykal, "Buraya Başbakan geldi mi? vali ve belediye yetkilileri geldi mi? Hayır. Buraya gelmeyecek de nereye gelecek? Burası gerçekten afet bölgesi haline gelmiştir. Havaalanına giden karayolu iptal edilmiş, işlemiyor. Belediyenin yaptığı lale devri, çiçek dikme, göz boyama, makyaj. Kaderin sillesini burada insanlar yiyecek, canlarını kaybedecekler, bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu belediyecilik ve imar rezaletidir." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Baykal, "Silivri ve Çatalca'da da incelemelerde bulunacak mısınız?" sorusuna, "Oradaki durum da vahim. Oradaki bilgiyi belediye başkanı arkadaşlarımdan alıyorum." diye cevapladı.

BUGÜN NELER OLDU