"Artık darbeler tarih oldu"

Cumartesi 12.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 21:57
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Türkiye'de darbelerin de ve girişimlerinin de tarih olduğunu, herkesin demokrasiyi sevdiğini söyledi.

Eskişehir Girişimci Sanayici İşadamları Derneği( EGSİAD)'nin yeni hizmet binasının açılışına katılan Bülent Arınç, hizmet binasındaki Hasan Polatkan Salonu'nda Eskişehirli işadamlarına hitap etti.
Dernek yöneticilerinin açılış gününün 12 Eylül'e gelmesini hatırlatmalarına atıfta bulunan Arınç, "12 Eylül günü müsait olduğum için, Eskişehir'e gelmek için bu tarihi verdim. Yoksa 12 Eylül günü aklıma gelmedi. Ne güzel salona Hasan Polatkan adını vermişsiniz. Eskişehir'in demokrasi şehidi. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu'yu rahmetle şükranla anıyoruz. Ben öğrenciyken, okulda 27 Mayıs'ı bayram olarak kutlardık. Sonradan kaldırıldı. Artık darbeler de girişimleri de tarih oldu. Bizler, hepimiz demokrasiyi çok sevdik. 7 yıllık siyasi ve ekonomik istikrarın devam etmesi gerekiyor". dedi.

KRİZLER GERİDE KALDI

Konuşmasında ülkede içeriden kaynaklı krizlerin geride kaldığını sık sık vurgu yapan Arınç, "Kitap fırlatılır, yan bakılır ülkede kriz çıkardı. Enflasyon 60-70'lerden aşağıya düşmezdi. Siyasi istikrar ve ekonomik istikrar neticesinde bunlar geride kaldı. Türkiye siyasi istikrara kavuştuktan sonra, arkasından ekonomik istikrar geldi. Üretimimiz, ihracatımız arttı. Dışarıda yağmur yağarsa, elbette ıslanırsın. Şimdi de, Amerika'dan çıkan ve dünyaya yayılan ekonomik krizden en az nasıl etkileniriz, onun mücadelesini veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Eskişehir'in bir üniversite kenti olmasının yanı sıra sanayide de önemli bir kent olduğuna dikkat çeken Arınç," Eskişehir geçmişten bu yana sanayide de önemli bir ildir. Eskişehirli sanayici teknolojik gelişmelere önem veriyor. Bu da Eskişehirli sanayicinin dünya çapında söz sahibi olmasına neden oluyor." diye konuştu.

Arınç, Eskişehir Girişimci Sanayici İşadamları Derneği(GSİAD)'nin önemine değinerek, "GSİAD'ların ve üyesi olduğu konfederasyon TUSKON'un Türkiye'nin vizyonunu açan çalışmaları var. TUSKON Türkiye'yi dünyaya açtı. İstanbul'daki çalışmalarını yakından izliyorum. Dünyanın her tarafından insanlar, Türkiye'yi tanımaya ve ticaret yapmaya geliyor. TUSKON, dünyadaki Türkiye imajını olumlu yönde değiştirdi." diye konuştu.

Eskişehir'in coğrafi olarak da Türkiye'nin önemli bir ili olduğuna vurgu yapan Arınç, "Dünyanın pek çok yerinde Eskişehir'de üreten ürünleri satan işyerleri görüyorum. Gurur duyuyorum. Eskişehir'de önemli sanayi kuruluşlarının yanı sıra, ordumuzun da önemli tesisleri var. Bunların hepsi kinetik enerjiyi, dinamik enerjiye çeviriyor." şeklinde konuştu.

EGSİAD BAŞKANI ERCAN: AMACIMIZ İŞADAMLARINA İYİ HİZMET SUNMAK

Törende bir konuşma yapan EGSİAD Başkanı Erdoğan Ercan, amaçlarını işadamlarına iyi hizmet sunmak olduğunu söyledi. Ercan, 1992 yılında kurulan derneklerinin yüzlerce işadamına yurtiçi ve yurtdışında hizmet sunduğunu kaydetti.

Genel Koordinatör Muhammed Nebi Yıldız ise Eskişehir'de işadamlarına öncülük ettiklerini ifade etti.
Açılış törenine AK Parti Eskişehir milletvekilleri Murat Mercan ve Nedim Öztürk, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ve çok sayıda işadamı da katıldı.

Tören sonunda Vali Kılıçlar, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a günün anısına bir tabak hediye etti. Tören işadamlarının Arınç'la hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

https://www.sabah.com.tr