Davutoğlu istişare turlarına başladı

Ermenistan ile yapılan protokol kapsamında "istişare" turlarına TBMM Başkanı Şahin ile başlayan Davutoğlu'na CHP ve DTP olumlu yanıt verirken MHP randevu talebini geri çevirdi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin amacının Kafkasya bölgesinde kalıcı barışı tesis etmek olduğunu belirterek "Bu konuda herkese önemli görevler düşüyor" dedi. Davutoğlu, Ermenistan ile yapılan protokol kapsamında "istişare" turlarına dün başladı. İlk olarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i ziyaret eden Davutoğlu, 15 Eylül Salı günü de CHP Lideri Deniz Baykal ile görüşecek. DTP Lideri Ahmet Türk'ten de 15 Nisan Salı günü için randevu isteyen Davutoğlu, Türk'ün aynı tarihte yurtdışında olması nedeniyle görüşmeyi Bayram sonrasında gerçekleştirecek. CHP ve DTP'nin olumlu tavrına karşılık MHP, Davutoğlu'nun randevu talebine olumlu yanıt vermedi.

AMAÇ BÖLGEDE BARIŞ

Davutoğlu, Meclis Başkanı Şahin ile bir saat süren görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin bölgede kalıcı barışı hedeflediğini söyledi. Azerbaycan- Ermenistan sınırında yaşanan çatışmanın hatırlatılması üzerine Davutoğlu, şunları söyledi: "Azerbaycan Dışişleri Bakanıyla Ürdün'den kapsamlı bir görüşme yaptım. Kendileri bütün detayları bana anlattı. Bu tabii bizi üzen bir gelişmedir. Biz, bölgede kalıcı barışı tesis etmeye çalışıyoruz. Ümit ederiz ki tekrar böyle çatışmalar yaşanmaz. Biz Ermenistan ile normalleşme süreciyle birlikte daha kalıcı normalleşmenin gerçekleşmesi için çaba sarf ediyoruz. Onun içine Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri de giriyor."

Protokoller neyi kapsıyor?
TÜRKİYE ile Ermenistan arasında parafe edilen "Diplomatik İlişkilerin Tesisi" ve "İkili İlişkilerin Geliştirilmesi" protokolleri yürürlüğe girdikten sonra iki ay içinde sınırlar açılacak. İki ülke Dışişleri Bakanları başkanlığında 2 ay içinde hükümetler arası komisyon ve siyasi istişare, ulaştırma, iletişim, enerji ve altyapı, hukuki ilişkiler, bilim ve eğitim, ticaret, turizm ve ekonomik işbirliği, çevre ve soykırım iddialarının araştırılmasını öngören 7 alt komite oluşturulacak. Karşılıklı büyükelçilik açılacak. Ancak Türkiye ilk defa bir ülke ile diplomatik ilişki kurulmasını TBMM onayından geçirecek. İki ülke birbirinin sınırını tanıyacak.


BUGÜN NELER OLDU