Erdoğan,TSK'yı savundu

Başbakan Erdoğan, "TSK operasyonları durdursun" diyen DTP'lilere "Operasyon terörün olmadığı yerde zaten yapılmaz ki" yanıtı verdi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 14.09.2009 ABONE OL
TSK'dan sonra Başbakan Tayyip Erdoğan da 'bölgede operasyonlar dursun' ısrarını sürdüren DTP'lilere olumsuz yanıt verdi. Erdoğan, "Bazıları çıkıyor diyor ki 'Operasyonlar dursun'. Operasyon asayişin berkemal olduğu yerde yapılmaz ki" dedi. Erdoğan, dün Dua Tepe'deki törenden sonra katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçen ay Hakkari'de şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Erkmen'in ailesine, ilçe halkına millete başsağlığı dileğinde bulundu. Erdoğan şu mesajları verdi:

DTP'YE YANIT

Bazıları çıkıyor diyor ki 'Operasyonlar dursun'. Operasyon terörün olmadığı, asayişin berkemal olduğu yerde yapılmaz ki. Operasyon huzuru tehdit edenlere karşı yapılır ve güvenlik güçlerinin görevi de budur. Eğer terör sorunu devam ediyorsa, şüphesiz ki güvenlik güçlerinin asli görevi operasyonel olmalarıdır. Durup dururken bunlar olamaz.
Devletin görevi gerek kendisine karşı başkaldıran, insanına silah çeken, illegal örgütlere karşı gereken mücadeleyi vermektir. Eğer aramızda bir barışın, birliğin olmasını istiyorsak bu illegal örgütleri yalnız başına bırakmamız lazım.
Biz kardeşlik, milli birlik, 'Demokratik Açılım' dediğimiz zaman rahatsız oluyorlar. Çünkü ayaklarının altından istismar zeminlerinin kayıp gittiğini görüyorlar. Kanlı terör piyasasında rantları azalacağı için feryat ediyorlar.
Bakanımı görevlendiriyorum, randevu istiyor, randevu vermiyorsunuz. Siz bunları engellerseniz nasıl çözeceğiz? Var mı çözümün bunu söyle? Efendim 'Biz dağa çıkacağız.' Buyur çık. Dağa çıkmanı kimse engellemiyor. Böyle çözüm var m?
Biz diyoruz ki 'Bu kan artık dursun, bu gözyaşı dinsin, ocaklara daha fazla ateş düşmesin'. Daha önce de ifade ettim, bu süreci tahrik etmek isteyenler olacak. Sabrımızı zorlayacaklar. Direncimizi ölçmeye yeltenecekler. Nitekim görüyorsunuz, bunu da yapıyorlar ama biz sabırla, soğukkanlılıkla, sağduyuyla, suhuletle bu süreci inşallah tamama erdireceğiz.
Etnik yapı sonradan kazanılmış bir yapı değildir. Sonradan sipariş edilerek insanlar Türk ve Kürt olmuyor, Laz olmuyor, Gürcü olmuyor. Doğarken öyle doğuyor. Bizim muhatabımız milletir. Erdoğan törenden sonra şehit Uzman Çavuş Abdullah Erkmen'in ailesinin de aralarında
olduğu ev ziyaretlerinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU