İçki referandumuna AK Parti'den de tepki

Ankara Bahçelievler'de içki referandumu tartışmalarının merkezindeki Melih Gökçek'e, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül tepki gösterdi. Üskül, "İsteyen içer, istemeyen içmez" dedi

Çarşamba 16.09.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
Ankaralıların gözde mekânı Bahçelievler 7. Cadde için 'içki referandumu' yapma kararıyla tartışmaların odağına oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e AK Parti'den tepki geldi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, "İsteyen içer istemeyen içmez" dedi. İçki referandumunu değerlendiren Üskül, insan haklarını ilgilendiren alanlarda referandum olmayacağına dikkat çekerek şöyle konuştu: "İnsan hakları istesen de istemesen de vardır. İnsan hakları konularında referandum yapılması ilke olarak doğru değildir. İnsanların inanç özgürlüğü temel hak açısından güvence altındadır. Hukuki düzenlemede bunlarla ilgili ne yapılacağı vardır. Bunun için referandum olmaz."

TARTIŞMA ALEVLENDİ

Alevlenen referandum tartışması siyasiler ile sivil toplum örgütlerinin de ilgisini çekiyor: Halide İncekara (AK Parti İstanbul Milletvekili- Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi): Olaya konut güvenliği ve çocukların güvenliği açısından bakıyorum. Komisyona, bir başka semtten başvuru gelmişti. Bir anne, 'kızını dışarı çıkaramadığını ve sabahları sokakta sarhoşlar olduğunu' yazmıştı. Gökçek, 'içki yasaklansın mı, yasaklanmasın mı?' değil, 'Meyhane tarzı olsun mu olmasın mı?' diye referanduma gidiyor biliyorum. Bireyler sokağı rahatsız etmediği sürece sorun yoktur. Dr. Metin Bakkalcı: (Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri): Yaşamın her alanında katılım gerekir. Ancak, bir yaşam tarzının sorgulanmasını, oylanmasını doğru bulmuyoruz. Alkolün zararlı etkileri olsa da oylamaya sunulması doğru değildir. Önlemlerinin alınması bir tedbirdir. Yaşam hakkı oylanamaz.