"MHP mücadelesini sürdürecek"

Meclis'te kapalı oturumda görüşülmesi planlanan 'Kürt açılımı' konusundaki ısrarını sürdüren Bahçeli, bu oturumda konuşulanları kamuoyuyla paylaşacaklarını yineledi,

Pazartesi 21.09.2009 16:18
Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009 16:28
ABONE OL
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Sayın Başbakan toprak bütünlüğünü, ülkede istikrarı, bin yıllık kardeşliğimizi koruyamamaktadır. Sayın Başbakan, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarını yok farz etmekte ve MHP'nin Hakkari'deki il binasını dahi koruyamamaktadır'' dedi.

Bahçeli, Ramazan Bayramı dolayısıyla partisinin genel merkezinde, partililerle bayramlaştı.
Burada konuşan Bahçeli, Ramazan ayının sel, trafik kazası ve terörle mücadelede birçok Mehmetçiğin şehit olduğu haberleri nedeniyle üzüntü içinde geçirildiğini ifade etti. Bu nedenle bayramın da karamsar ve kaygı verici bir ortamda karşılandığını söyleyen Bahçeli, ''Bayramın ifade ettiği bütün değerler, bu mübarek Ramazan ayında iftar yemeklerinde, cuma namazı çıkışlarında, bazı açılış ve parti toplantılarında her yönüyle istismar edilip, sömürülerek bizim için Türkiye açısından bir yıkım projesi olan bazı açılımların propagandasını temel teşkil eden yaklaşımlarla karşı karşıya kalmak, milletimizi diğer sosyal olaylarda olduğu gibi bu konuda da derinden üzmüştür'' diye konuştu.

''BAŞBAKAN'IN MATEMATİK BİLİMİYLE SOSYOLOJİK TESPİTİ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''ABD yolcusu'' olduğunu anımsatan MHP Genel Başkanı Bahçeli, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakanın, Amerika dönüşünde hangi onaylanmış paket değerleriyle geleceği merak edilmektedir. Ancak bizce tahmin edilmektedir. Böyle bir ortamda Sayın Başbakanın matematik bilimiyle sosyolojik tespitlerinin de çok doğru çıkmadığı, hala bayram arifesinde milletimizin bölünmesini cesaretlendirecek yanlış ifadeleri kullanmaya devam ettiği görülmektedir. Sayın Başbakanın, matematik bilimiyle sosyolojik tespitinde, Güneydoğu Anadolu'da iki partinin olduğunu, bu arada da güvenlik güçlerinin bulunduğunu ifade etmektedir. Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak kabul edilen siyasi partileri Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yok farz ederek, Türkiye'nin bölünmesinde üstün çabaları olan iki siyasi partinin varlığından bahsetmektedir. Sayın Başbakan toprak bütünlüğünü koruyamamaktadır, ülkede istikrarı koruyamamaktadır, bin yıllık kardeşliğimizi koruyamamaktadır.

Sayın Başbakan, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarını yok farz etmekte ve MHP'nin Hakkari'deki il binasını dahi koruyamamaktadır. Ve Sayın Başbakan bütün iftar yemeklerinde, cuma namazı çıkışlarında, hala kendileri açısından belirsizlik taşıyan bir Kürt açılımı, bir yıkım projesinin seline kapılmış, sürüklenmektedir.''

Devlet Bahçeli, TBMM'nin Ekimde açılacağını hatırlatarak, ''Millet iradesi, Meclis'te tecelli eden şekliyle Türkiye'nin temel sorunlarını tartışacaktır. Milletimizin aydınlanmasına vesile olacaktır'' dedi.
Partisinin TBMM'de üzerine düşen görevi yerine getireceğini ifade eden Bahçeli, Meclis'te konuyla ilgili kapalı oturum bile olsa, MHP'nin düşüncelerini net olarak ifade edeceğini, ancak kapalı oturum sonrasında milletten saklanan ne varsa ''açık kalplilikle tek tek açıklayacağını'' söyledi.

Bahçeli, ''MHP, açılım projesi adı altında Türkiye'nin bölünmesine çaba gösteren unsurlarla demokrasi içerisinde, yasa ve Anayasa çerçevesinde mücadelesini sürdürecek, Sayın Başbakana bir Anayasal suç işlediğini tekrar tekrar anlatarak, bu yanlış yoldan çıkmasını sağlamanın gayreti içinde olacaktır'' diye konuştu.

MHP'nin, ''Hiç bir yıkım projesinin unsuru ve aleti olmayacağını'' vurgulayan Bahçeli, ''MHP, milli ve üniter yapının, toprak bütünlüğünün ve bin yıllık kardeşliğin savunucusu olarak, bütün düşüncelerini halkla paylaşarak, bu yanlış yoldan milletçe kurtuluşun sağlanması için inandığı şekilde mücadelesini sürdürecektir'' dedi.

''SAKAT BİR CÜMLE...''


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, bir gazetecinin, ''Başbakan Erdoğan, açılımı bölücü olarak niteleyenlerin gerçekte bölücü olduklarını öne sürdü. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Çok sakat bir cümle. Hala yanlışın farkına varmamış. Türkiye'yi 36'ya bölerek, etnik unsurları sayarak, Türkiye'yi ilmik ilmik bölmeye çalışan bir Başbakan'ın bunu söylemesi kadar utanç verici bir yaklaşım olamaz'' yanıtını verdi.

''TBMM'de yapılan kapalı oturumların kamuoyuna açıklanmasının yasa gereği suç olduğunun'' belirtilmesi ve ''Bunu göze alıyorsunuz herhalde'' denilmesi üzerine de Devlet Bahçeli, ''Almasam söyleyebilir miyim. Kapalı oturumun kamuoyuyla, milletimizle paylaşılmasının cezası neyse MHP olarak ve Genel Başkan olarak buna katlanacağımızı ifade etmek istiyorum'' dedi.

Bahçeli, ''DTP'li Hamit Geylani'nin kendisine yönelik sözlerini nasıl değerlendirdiği'' şeklindeki bir soruyu ise ''Onu muhatap dahi almıyoruz'' diyerek yanıtlamadı.