'Demokratik açılımı dostlara anlatacağız'

Erdoğan, "ABD'de demokratik açılım gündeme gelirse, bunu oradaki dostlara anlatırız. Anlatmakta fayda var" dedi

Salı 22.09.2009
Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın sınır ötesi harekatına imkan veren tezkerenin süresinin uzatılmasına ilişkin, "Müsteşarıma gerekli talimatı verdim. Dönüşümüzde ilk Bakanlar Kurulu toplantımızda parlamentoya gönderecek şekilde hazırlıklar yapılacaktır" dedi. New York'ta BM 64'üncü Genel Kurulu ile Pitsburg'daki G- 20 zirvesine katılmak üzere dün ABD'ye giden Erdoğan, şunları söyledi:

"DOSTLARA ANLATIRIZ"
ABD'deki temaslarımızda demokratik açılım gündeme gelirse, bunu da oradaki dostlara anlatırız. Anlatmakta fayda var. Çünkü olumsuz kampanyalar sürdürüldüğüne göre bizim de olumlu neticelerini oradaki dostlarımızla paylaşmamızda fayda var. Ancak bu seyahatin amacı bu değil. 20 devlet başkanıyla ikili görüşeceğim.
Milli birlik projesi demokratik açılım çerçevesinde sürdürülmektedir. Başta terör olmak üzere, Alevi Çalıştayı var ki, o da ülkemizin sorunlarından biri, devam eden Ermenistan'la ilişkiler konusu, o da sorun alanlarından. Devam eden çalışmaları olumlu noktalara taşıma gayretindeyiz. Bir işsizlik sorunu, azınlıkların kendi sorunları var. Sorun alanlarını asgariye indirip milli birlik projesini çok daha güzel bir şekilde takdim gayreti içinde olacağız.
CHP'ye göndereceğimiz davetiyede görüşme talebimiz olacak. TBMM'de de bu konuyu ideal bir noktaya taşımak istiyoruz. 'Bu konu AK Parti iktidarının projesidir' şeklinde yansımasın diyoruz. Demokratik açılımın tüm milletin elini taşın altına koyduğu proje olmasını istiyoruz. Geniş katılımlı bir toplumsal mutabakat olsun istiyoruz. Ama bu mutabakatın içerisinde yer almak isteyenlere eyvallah, yer almak istemeyenler kusura bakmasınlar. Engelleri aşa aşa arzulanan noktaya gideceğiz. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında halkımızın ciddi bir kısmının beklentisinin olduğunu görüyoruz.