Costner'a yanıt: Sana ne açılımdan

Baykal, demokratik açılıma destek veren Costner'a "Sen çık artistliğini yap" diye çattı

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin Kürt açılımını desteklediğini söyleyen Hollywood yıldızı Kevin Costner'a sert çıkarak "Sen artistliğini yap, sana ne Türkiye'deki açılımdan. Türkiye haritasından Şırnak'ın yerini göster de görelim" dedi. Kalecik ilçesinde "Kalecik Karası Üzüm Festivali"ne katılan Baykal, şu mesajları verdi:
Bugün dil bayramı. 1277'de, beylikler döneminde Karamanoğlu Mehmet Bey; divanda, mecliste, dergahta ve bergahta Türkçe konuşulmasını zorunlu kılmıştır. Bu bizim Anadolu'da birlik ve millet oluşturmamızın çıkış noktasıdır. Devlet, bir başka dile 'ana dil' diyerek, devletin resmi diline rakip gösterme konumunda değildir, olmamalıdır.
Kürt açılımı, Ermeni açılımı siz bunlardan bir anlam çıkartıyor musunuz? Başbakan iki aydır işi gücü bıraktı, bu işi konuşuyor. Başbakan ayrım yapmak için oraya gelmiş olabilir mi? AKP'ye oy vermiş vatandaşlara, AKP yöneticilerine sesleniyorum: Ne olur bu gidişe bir dur, deyin.
Başbakan gerçekleri halktan gizliyor. Kafasında bir proje var da, birden söylersek millet tepki gösterir, yavaş yavaş kabul ettirelim diyor. Başbakanın görevi milleti tuzağa düşürmek midir?
Bu olayı sevimli göstermek için Hollywood'dan bir artist bulmuşlar. Nasıl ikna etmişseler, adam çıkmış, 'Açılımı destekliyorum' diyor. Sen neden Türkiye'nin iç işlerine karışıyorsun. Sen çık artistliğini yap. En acısı da Hollwood'lu bir artistten medet umar hale gelmeleri.
AKP gidiyor, CHP geliyor. Son günlerde Başbakan'ın konuşmaları da bunu kabullendiğini gösteriyor.