'Şantiye mühendisi gibiyiz'

3'üncü köprüye karşı çıkanları dünyaya at gözlüğü ile bakmakla suçlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi bizzat şantiye mühendisi gibi işleri takip ederek yönettiklerini söyledi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a yapılması planlanan 3. köprüye karşı çıkanları olaylara ideolojik yaklaşmak ve iki tarafı kapalı bir şekilde (at gözlüğü) ile bakmakla suçladı. Hedef 2023 sloganıyla gerçekleştirilen 10. Ulaştırma Şurası'nda konuşan Erdoğan, 3. Köprünün adının çıkmasının ardından bir kesimin hemen karşı çıktığını belirterek, "Bugün karşı çıkanlar 1'inci köprüye de, 2'nci köprüye de karşı çıktılar. Ama utanmadan, sıkılmadan bu köprülerin üzerinden geçtiler" dedi. 3. köprüye karşı çıkanların "at gözlüğüyle baktığını" ima eden Erdoğan, "Kimler buna karşı çıkıyor biliyor musunuz. Sadece her iki tarafı kapalı olarak var ya tek istikamete bakanlar var ya işte onlar buna karşı çıkıyor. İdeolojik kilitlenme var. Bunlar bununla dünyaya bakıyorlar. İnsan öncelikli bakışları yok sadece ideolojileri var. Oysa daha dün döndüğüm ABD'de bir nehrin üzerinde 500 metre arayla 3 köprü var. Bunlar olmazsa olmaz" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Türkiye'yi her alanda büyütmeye devam edeceğiz. Bu dönem Ankara'dan izleyerek, dinleyerek iş yapma dönemi değil. Bizzat şantiye mühendisi gibi bu işleri takip ederek bunları yönetiyoruz.
Dünyanın en hızlı büyüyen havacılık sektörü Türkiye'de. Dünyada yüzde 5 olan yıllık büyüme, Türkiye'de yüzde 30. Göreve geldiğimizde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda hayvanlar otluyordu. Ama şimdi Sabiha Gökçen yetmiyor. 31 Ekim'de yeni terminal binasını açıyoruz. İstanbul'a birkaç havalimanı yapmamız gerekiyor. Bu da hedeflerimiz arasında. Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyoruz.

HASTANE AÇILIŞI YAPTI

Erdoğan daha sonra Halkalı'da 300 yataklı İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışını yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmada "Hastane kapılarında biz de süründük. Neler çektiğimizi biliriz" dedi. Başbakan artık hastanelerde rehin alınan hasta haberleri okunmadığını da belirtti.

BUGÜN NELER OLDU