Erdoğan her aileden yine 3 çocuk istedi

"Nüfusumuz artarsa güçlü oluruz" diyerek her aileden 3 çocuk isteyen Erdoğan, yaşlılara sahip çıkmayan bir ülkenin başbakanı olmaktan üzüntü duyacağını söyledi

Her ailenin 3 çocuk sahibi olması tavsiyesini yineleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ne kadar nüfusumuz artarsa o kadar güçlü olacağız" dedi. Yaşlılık Konseyi Derneği TÜRYAK tarafından düzenlenen Uluslararası Örnek Kıdemli Vatandaşlar Kongresi'ne katılan Erdoğan, Türk milletinin her zaman yaşlıları baş tacı eden bir kültürü olduğunu vurgulayarak özetle şunları söyledi:

'ÜZÜNTÜ DUYARIM'
Babamızı, anamızı yaşlandığında kendi başına bırakmayı varlığımıza saygısızlık olarak görüyorum. Onlarla beraber yaşamalıyız. Yalnız yaşadığı evinde ölmüş, günler sonra komşularının kokudan rahatsız olunca kapıların kırıldığı sahneleri çok yaşadık. Ben böyle bir ülkenin başbakanı olmaktan üzüntü duyarım.
Türkiye'de ilk kez AK Parti bünyesinde özürlüler ve yaşlılar merkezi kuruldu. 65 yaş üstündeki vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması amacıyla çalışma yapıyoruz.
Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler'e göre 60 yaş üstü nüfus artıyor. BM, '21'inci yüzyıl, yaşlıların yüzyılı olacak' diyor. 2050'de eğitim yatırımlarının azalacağı, sağlık ve yaşlılara bakım harcamalarının artacağı tahmin ediliyor.
Türkiye'nin mevcudu koruyabilmek için her ailede 3 çocuk olması gerek. Bilimsel rakamlara göre 2 çocuk bile gerileme demek. 2030'dan sonra yaşlı nüfusa sahip bir Türkiye olur. 3 olursa Türkiye avantajlı durumu muhafaza edecek. 'Nasıl geçiniriz, nasıl eğitiriz' deniyor. Çin ve Hindistan'ın nüfusu ne? Dünyanın en zengin 5 ülkelerinden.

'ARZUHALİM ORTADA'
Kongre sonrasında "Beykoz" vapuru ile Boğaz turu atan Erdoğan, CHP liderine gönderilen mektupla ilgili bir soruya, "Cevap bekliyorum. Cevabı aldıktan sonra tabii o cevaba göre kararımızı vereceğiz. Mektubumda arzuhalim ortadadır."

BİZE ULAŞIN