AK Parti'de vitrin değişti

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 12.10.2009 ABONE OL
Başbakan Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu'nun ardından Merkez Yürütme Kurulu'nda da yeni bir çalışma ekibi oluşturdu. Edibe Sözen, Şükrü Ayalan ve Necati Çetinkaya yeni MYK'da yer almadı. Erdoğan, "Değişiklikler, görevi devreden arkadaşlarımız açısından asla ve asla bir başarısızlık olarak, uzaklaştırma olarak algılanmamalıdır. Yarışta bayrağın bir başka arkadaşımıza devredilmesidir. Heyecan tazelemedir'' dedi. Yeni vitrin şöyle oluştu:
Abdülkadir Aksu (Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı, Genel Başkanvekili): Türk siyasetinin duayen isimlerinden. Dengir Fırat'ın istifasıyla bu koltuğa oturmuştu. 'İkinci adam' sıfatını korudu.
Ekrem Erdem (Teşkilat Başkanı): 2007 seçimlerinde sürpriz bir şekilde liste dışı bırakıldı. Küsmedi, bağlılığını sürdürdü. MKYK üyesi sıfatıyla verilen her görevi yapmaya çalıştı.
Haluk İpek (Seçim İşleri Başkanlığı): Yeri değişen tek isim. Daha önce teşkilat başkanıydı.
Hüseyin Çelik (Tanıtım ve Medya Başkanlığı): Kabine dışı kaldıktan sonra partiye küsmedi. TBMM'deki genel kurul çalışmaların aksatmadı. Başbakan Erdoğan, demokratik açılımı medyaya anlatma görevini ona verdi.
Kürşad Tüzmen (Dış İlişkiler Başkanlığı): Eski bakanın adı, ekonomik ve sosyal ilişkiler başkanlığı için geçiyordu ancak farklı koltuğa oturdu.
Nüket Hotar (Sosyal İşler Başkanlığı): Alanıyla ilgili yaptığı çalışmalardan ötürü Başbakan'ın vazgeçmediği arkadaşlarından biri.
Hüseyin Tanrıverdi (Yerel Yönetimler Başkanlığı): Manisa Milletvekili. Bülent Arınç'a yakınlığıyla biliniyor.
Bülent Gedikli (Ekonomi İşleri Başkanlığı): Parti kurulduğundan bu yana parti içinde istikrarlı bir çizgi sürdüren isimlerden biri.
Salih Kapusuz (Halkla İlişkiler Başkanlığı): TBMM Başkanlığı'na aday olmuş, Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından adaylığını geri çekerek Mehmet Ali Şahin'e destek vermişti.
Ahmet Edip Uğur (Mali ve İdari İşler Başkanlığı): Anayasa Mahkemesi'nin para cezasının ardından 'kemer sıkma' politikası uygulamıştı.
Reha Denemeç (AR-GE Başkanlığı): Partinin kurucuları arasında.
İdris Naim Şahin (Genel Sekreter): Kongre sonrası kulislere artık parti yönetiminde görev almak istemediği yorumları yayıldı. Ama koltuğunu korudu.