Komisyonda kavga

AB Uyum Komisyonu'nda hareketli saatler yaşandı. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile CHP'li üyeler arasında Ergenekon avukatı tartışması çıktı. Bakan Bağış'ın, bugün bir gazetede yer alan ve "muhalefet ile çeteler arasındaki sınırı anlamakta zorlanıyoruz" sözlerine CHP'liler itiraz etti. Tartışmanın uzaması üzerine CHP'li üyeler komisyonunu terk etti.

AB İlerleme Raporu hakkında bilgi vermek üzere komisyona gelen Başmüzakereci Egemen Bağış ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu arasında yaşanan tartışma şöyle gelişti: Bakan Bağış, komisyon üyelerine bilgi vermek üzere koltuğa oturdu. Bu sırada CHP'li üye Onur Öymen, AB Komisyon Başkanı Yaşar Yakış'tan söz istedi. Söz alan Öymen, Bakan Egemen Bağış'ın bugün bir gazetede yer alan ve "Muhalefet ile çeteler arasındaki sınırı anlamakta zorluk çekiyoruz. Bazı liderler Ergenekon'nun avukatlığını yapıyor" yönündeki sözleri hatırlatılarak, bununla kendilerinin kastedildiğini iddia etti.

Bağış, bu sözleri ile sadece kendilerini kastetmediğini Ergenekon davasından bugün cezaevinde yatanları kasettiğini hatırlattı. İkna olmayan CHP'liler, Bağış'tan özür dilemesini, aksi halde salonu terk edeceklerini söyledi.

Bu sırada MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır 'Siz bizi de kastediyorsunuz' diyerek çıkmak istedi. Bakan, böyle bir kastının olmadığını söyleyince tekrar yerine oturdu. Ancak CHP'li Öymen ve Hacaloğlu ayağı kalkıp 'yazık, yazık, utan be utan' sözleri üzerine Bağış, "Sizin lideriniz Ergenekon sanıklarına selam göndermedi mi, avukatlığına soyunmadı mı, bu kadar silahlar, cephanelikler nerden çıktı?" sorularını sordu.

Bu duruma sinirlenen CHP'li üyeler salonu terk ederken, Komisyon Başkanı Yakış, toplantıya ara verdi. CHP'liler aranın ardından devam eden toplantıya katılmadı. (CİHAN)

BİZE ULAŞIN