"MGK'ya katılmalılar" önerisine CHP soğuk

Cumhurbaşkanı'nın "MGK'ya ana muhalefet partisi de girsin" önerisi, CHP'yi memnun etmedi. Baykal konuyu grupta değerlendireceklerini belirtirken, CHP'li Onur Öymen "Öneriye sıcak bakmıyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TRT'de katıldığı programda 'ana muhalefetin de MGK'da temsil edilmesi önerisi sieyasette yeni bir tartışma yarattı. Ana muhalefet partisi CHP'den gelen ilk sinyaller ise, öneriye sıcak bakılmadığı yönünde. CHP lideri Deniz Baykal dün Antalya'dan ayrılışı sırasında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, konuyu bugünkü CHP grubunda değerlendireceklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise MGK'nın hükümetin ve askerlerin katıldığı, devlet hakkında gizli konuların görüşüldüğü, görüşmelerin içeriği hakkında bir açıklama yapılamayan bir kurum olduğunu belirtirken, muhalefetin görevinin her şeyi en açık şekilde duyurmak olduğuna dikkat çekerek "Muhalefetin gizli görüşmeler yapan bir kurumun parçası haline getirilmesine sıcak bakmıyoruz" dedi. Öymen, devlet hakkında gizli konuların ele alındığı MGK görüşmelerinin şeffaf hale getirilmesinin de mümkün olmadığını vurgulayarak "Bu durumda orada görüşülen konular, alınan kararlar muhalefet tarafından da benimsenmiş gibi olacak" diye konuştu. MGK'da görüşülen konuların dışarıya anlatılmasının da suç olduğunu vurgulayan Öymen, Cumhurbaşkanı Gül'ün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a MGK'da görüşülen konular hakkında bilgi vermesinin de yasal olarak mümkün olmadığını kaydetti. Öymen, bu önerinin Başbakan Erdoğan'ın "açılım' konusunda Baykal ile yapacağı görüşmenin kayda alınması isteği yüzünden gerçekleşmemesi durumunda buna bir alternatif olarak düşünülmüş olabileceğini dile getirdi. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise MGK'nın statüsü değiştirilmeden içeride muhalefet liderlerinin bulunmasının bir şey değiştirmeyeceğine dikkat çekerek şunları söyledi: "İçeride muhalefet şerhi konamayacaksa bu demokrasinin ruhuna aykırıdır. Bana çok romantik geldi. Herhangi bir sorunu çözmez."

BAKAN BİLGİ VEREBİLİR

CHP'li Şahin Mengü, MGK kararlarıyla ilgili ana muhalefet partisine bilgi verilecekse bunu ya yetkili bir bakanın veya MGK Genel Sekreteri'nin yapabileceğini belirtti. AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür, CHP lideri Baykal'ı geçmişte sergilediği tutum ve davranışlarından dolayı MGK'ya layık bir lider olarak görmediğini belirtirken AK Parti İstanbul milletvekili Mehmet Domaç Anayasa'nın buna uygun olmadığına işaret ederek, Türkiye'de muhalefet partilerinin düşüncelerini çok kolayca açıklayabilecekleri bir ortam bulunduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN