'Türkiye Pakistan dostluğu zindabad*

Resmi ziyaret amacıyla Pakistan'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari tarafından, 'Devlet Onur Nişanı' (Nişan-ı Pakistan) verildi. Zerdari'nin onuruna yemek de düzenlediği Erdoğan, Pakistan Senatosu ve Ulusal Meclisi'nin ortak oturumunda bir konuşma yaparak, son 20 yılda Pakistan Parlamentosu'na seslenen ilk hükümet başkanı oldu. Parlamenterlere "Terör ve aşırılıkla mücadelede yalnız değilsiniz'' diyen Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:
İnsanlığın ortak düşmanı olan terörizme karşı Pakistan'ın fedakarca sürdürdüğü mücadelesini mutlaka başarıya götüreceğine inanıyorum. Terör ve aşırılıkla mücadelede yalnız değilsiniz. Biz de terörden çok çektik, çok sayıda şehit verdik. Yani 'damdan düştük'.

BUTTO'NUN MEKTUBU

(Zülfikar Ali Butto'nun, kızı Benazir Butto'ya yazdığı bir mektubu hatırlatarak) Yazdığı bir mektubunun satırlarında, hayata dair öğütlerini aktarırken, bunlardan birincisini İstanbul'a olan hayranlığına ayırır ve Doğu ile Batı'nın buluştuğu bu şehrin, ihtişamını anlatır. Şunu hiç tereddütsüz ifade etmek durumundayım. İstanbul, bir Türk şehri olduğu kadar, Pakistanlıların da şehridir.
Pakistan ve Türkiye, bölgenin iki güçlü ülkesi, barışa katkı sağlayan ülkelerdir. Dayanışma içinde olduğumuz sürece hiçbir bölgesel mesele huzur ve istikrarımız önünde engel teşkil etmeyecektir. Pakistan zindabad (yaşasın). Türkiye-Pakistan dostluğu zindabad.''

*Yaşasın

BİZE ULAŞIN