Bakan Günay'dan CHP'ye pankart göndermesi

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 19:24
ABONE OL
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin Meclis'te pankart açmasını eleştirerek, "Ne onu Meclis'te pankartla kullanmaya çalışmalıyız, ne de pastadan çıkarmak gibi ölçüyü kaçıran davranışlar sergilemeliyiz" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmelerini tamamladı. Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerin sonunda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevaplayan Günay, İstanbul Valiliği'nin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında pastadan Atatürk maketi çıkarmasına ilişkin eleştirileri değerlendirdi.

Günay, Atatürk'e olan sevginin, saygının çok özenli olması gerektiğini vurgulayan Günay, "Onun heykelini yapacaksak ona çok yakışması, onunla ilgili bir anma yapacaksak ona yakışır olması, onunla ilgili bir fikri toplantı yapacaksak o ciddiyetin, o vakarın çok iyi korunması gerekir. İstanbul'da iyi niyetle bile yapılmış olsa bu uygulamanın güzel olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

CHP milletvekillerinin Meclis'te pankart açmasını eleştiren Günay, "Onun resim seçiminde de özen gösterilmesi gerekir. Atatürk pankartlarının açılmasının, Atatürk'e saygı ile bağdaşır bir davranış olmadığını hepinizin huzurunda ifade ediyorum. Yani biz Atatürk'ü çok özel korumalıyız. Ne onu Meclis'te pankartla kullanmaya çalışmalıyız, ne de pastadan çıkarmak gibi bir takım ölçüyü kaçıran davranışlara girişmeliyiz" ifadelerini kullandı. Günay, pankartlarda Atatürk'ün silindir şapkalı resminin seçilmesini de eleştirdi.

Görüşmelerin sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kabul edildi.