Tüm açılımlar bugün Meclis'te konuşulacak

Kurmaylarıyla toplantı yapan Erdoğan bugün Meclis kürsüsüne çıkarak, Kürt açılımının dışında hükümetin tüm açılımlarını anlatacak. Erdoğan, Alevi ve Ermeni açılımlarına da vurgu yapacak

Cuma 13.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün TBMM'de yapılacak genel görüşmede ayrıntılı bir "demokratik açılım" konuşması yapacağı belirtildi. Açılımın ayaklarını anlatacak olan Erdoğan, "devlet sırrı" niteliğindeki bilgileri teğet geçecek. Kurmaylarıyla dün uzun bir toplantı yapan ve bugün TBMM'de yapacağı konuşmanın ana hatlarını belirleyen Erdoğan'ın Kürt açılımının yanı sıra, diğer açılımları da tüm unsurlarıyla anlatacağı belirtildi. Konuşmada öne çıkması beklenen konular şöyle:

KONUŞMA GÜNDEMİ

ALEVİ AÇILIMI: Başbakan Erdoğan, demokratik açılımın unsurlarından biri olan Alevi açılımı ile ilgili bugüne kadar yürütülen çalışmalara atıfta bulunacak ve yeni yılla birlikte bu konuda atılacak yasal adımlara dikkat çekecek.
KÜRT AÇILIMI: Bu açılımın bir "devlet politikası" olduğunun altını çizecek olan Erdoğan, 30 yıldır sadece askeri önlemlerle yapılan mücadelenin sonuç vermediğini, bu mücadelenin yanı sıra, olayın sosyal, ekonomik boyutlarının da bulunduğunu vurgulayacak. 30 yıldır devam eden bu sorunun Türkiye'ye çok zaman kaybettirdiğine işaret edecek olan Erdoğan, çözümün kaçınılmaz olduğunu, akan kanın durdurulması gerektiğini belirterek, "Biz bu yola çıkarken analar ağlamasın" dediklerini anımsatacak. Çözüme karşı çıkan kesimleri de eleştirecek olan Erdoğan, "Çözüm için siz ne öneriyorsunuz" diye soracak ve bu süreçte muhataplarının illegal oluşumlar değil legal oluşumlar olduğunun altını çizecek.
ERMENİ AÇILIMI: Başbakan Erdoğan, konuşmasında Ermeni açılımına da vurgu yaparak, bunun da Türkiye'nin imajını olumlu yönde etkileyeceğini söyleyecek.